Bydgoszcz: EBI finansuje budowę szpitala dziecięcego

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2010 16:21

425 mln. zł zostanie rozdysponowanych pomiędzy 10 placówkami służby zdrowia z terenu województwa. Za te pieniądze zostanie m.in. wybudowany jeden z najnowocześniejszych w kraju szpitali dziecięcych.

Bydgoszcz: EBI finansuje budowę szpitala dziecięcego

Pieniądze na ten cel pochodzą z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który zaciągnęła specjalnie do tego celu powołana przez samorząd województwa spółka – Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Samorząd jest też gwarantem kredytu.

Głównym beneficjentem zostanie Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy, który praktycznie zostanie zbudowany od nowa. Rozbudowa i modernizacja szpital to największa od lat inwestycja medyczna w tym regionie.

Nowy kompleks lecznicy zostanie wybudowany praktycznie od podstaw, a zabytkowa część gmachu głównego zmodernizowana. Otrzymane środku pozwolą na otwarcie całkiem nowego oddziału chirurgii dziecięcej i leczenia oparzeń oraz trzy nowe sale operacyjne. Na dachu placówki powstanie ogród dla hospitalizowanych dzieci, a w jednym z obiektów będzie też basen. W placówce zostanie przygotowanych także 60 miejsc noclegowych dla rodziców małych pacjentów.

Co roku szpital otacza opieką 9 tys. małych pacjentów. Po rozbudowie liczba ta będzie mogła być zwiększona. Skróci się także czas oczekiwania na wykonanie badań i zabiegów.

Modernizacja placówki zakończy się w 2012 r. Na ten cel przeznaczono 155 mln zł. Pozostałe inwestycje finansowane ze środków EBI mają zostać wykonane do 2014 r. Samorząd będzie spłacał kredyt przez 25 lat. 

Umowa jest efektem blisko rocznego procesu negocjacji i analiz. To pierwszy w Europie Wschodniej projekt medyczny, który otrzymał wsparcie
EBI.

Zdaniem Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, finansowanie budowy szpitala w oparciu o kredyt EBI jest zabiegiem wartym polecenia.

– Po pierwsze to dużo tańsze rozwiązanie niż budowa na zwykły kredyt. Pieniądze są wypłacane w transzach, a odsetki są naliczane
od faktycznie otrzymanych środków – zaznacza marszałek Całbecki.

Jak dodaje nasz rozmówca w przypadku zwykłego kredytu szpitale nie uniknęły by zadłużenia, nie udałoby się również otrzymać jednego kredytu
na wszystkie planowane inwestycje. Co nie tylko wydłużyłoby procedury, ale jeszcze zwiększyłoby koszty.

– To, że udało się nam otrzymać pieniądze zawdzięczamy dobrze przygotowanemu projektowi. Pokazaliśmy kompleksowy plan, którego celem
było dostosowanie naszych szpitali do międzynarodowych standardów. Nie skupialiśmy się na poszczególnych placówkach, wojewódzką służbę zdrowia potraktowaliśmy jako jeden produkt. I to zyskało akceptację – zaznacza marszałek.

O nowatorskim projekcie finansowania inwestycji mówił podczas konferencji regionalnej Rynku Zdrowia z cyklu „System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy – regionalna perspektywa" (8 marca 2010 r. Bydgoszcz) Piotr Kryn, dyrektor departamentu zdrowia i nadzoru właścicielskiego Urzędu Marszałkowskiego.

– W ramach projektu zawarliśmy wartą 135 mln zł budowę nowego szpitala dziecięcego, w miejsce istniejącego. Uznaliśmy, że nie jest celowe remontowanie go, a najbardziej efektywne rozwiązanie, to wyburzenie większości obiektów i wybudowanie nowych według nowoczesnych projektów – mówił Piotr Kryn.

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne Sp. z o.o. jest spółką jednoosobową samorządu województwa z kapitałem założycielskim 50 tys. zł. Powołano ją, bo finansowanie przewidywanych inwestycji w tak krótkim czasie, założonym przez samorząd, jest niemożliwe.

– Województwo nie przekracza bezpiecznego progu zadłużenia, ale alokowanie, jak zakładamy, środków w wysokości 150 mln zł w skali roku jest niewykonalne. Chcemy, dzięki kredytom, ten proces rozciągnąć w dłuższym czasie. 20-25 lat to perspektywa finansowania, które budżet regionalnego samorządu jest w stanie udźwignąć – dodał dyrektor Kryn. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum