Budżet regionu: do lubuskich szpitali w 2019 r. trafi ogółem ponad 28 mln zł na inwestycje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2018 16:26

Sejmik Woj. Lubuskiego uchwalił w poniedziałek (17 grudnia) budżet regionu na 2019 r. Budżet zakłada 214 mln zł na inwestycje, co stanowi 39,4 proc. wydatków. Dochody określono na 475,8 mln zł, a wydatki na 541,7 mln zł, co daje deficyt na ok. 66 mln zł.

Budżet regionu: do lubuskich szpitali w 2019 r. trafi ogółem ponad 28 mln zł na inwestycje
Fot. archiwum

Za przyjęciem uchwały budżetowej na 2019 r. głosowało 18 radnych, przeciw było 12. W sejmiku lubuskim zasiada 30 radnych - poinformował Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego.

Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak oceniła, że budżet jest nastawiony na inwestycje, prospołeczny i obywatelski oraz z dużym zaangażowaniem środków unijnych. Zaznaczyła, że jest w nim wiele inwestycji związanych z polityką społeczną w regionie.

Według marszałek zaplanowany deficyt nie zagraża finansom województwa.

- Zaciągnięty kredyt ma charakter wyłącznie inwestycyjny, z uwagi na to, że mamy najwięcej inwestycji, które rozpoczynamy, np. w obszarze kultury czy ochrony zdrowia. Możemy sobie pozwolić na większy kredyt, bo dochody samorządu województwa rosną, szczególnie z podatków CIT i PIT. Oznacza to, że jesteśmy w dobrym czasie rozwoju gospodarczego - wyjaśniła Polak.

Do inwestycji w sektorze ochrony zdrowia należą m.in.: wydatki na budowę powstającego w Zielonej Górze Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Uniwersyteckim (wartość projektu 112,3 mln zł) - w 2019 roku na ten cel Lubuskie przeznaczy 15,4 mln zł; 12 mln zł zapisano na program "Lubuskie e-Zdrowie", a 6 mln zł na rozbudowę Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Oddziału Hematologii z Pododdziałem Intensywnej Chemioterapii w gorzowskim szpitalu wojewódzkim.

1 mln zł zostanie przeznaczony na Utworzenie Oddziału Transplantologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Ogólnie do lubuskich szpitali trafi ponad 28 mln zł.

Samorząd regionu nadal będzie wspierał kierunek lekarski na Uniwersytecie Zielonogórskim (3 mln zł) i program stypendialny (1 mln zł) dla jego studentów. W przyszłym roku ma także zakończyć się budowa stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy gorzowskim szpitalu.

W 2019 wiele inwestycji realizowanych będzie ze wsparciem środków unijnych. W ramach RPO Lubuskie 2020 zostały zaplanowane 32 konkursy, z łączną alokacją 195 mln zł.

W strukturze dochodów województwa największą pozycją są wpływy z udziału w podatku CIT -103 mln zł oraz wpływy z udziału w podatku PIT - 36 mln zł. Projekt zakłada, że subwencje wyniosą 90 mln zł, a dotacje celowe z budżetu państwa 93 mln zł. Natomiast dotacje celowe na finansowanie zadań unijnych to 132 mln zł.

Pozostałe dochody w kwocie 22 mln zł będą stanowiły m.in. wpływy z usług oraz ze sprzedaży mienia. Rezerwa ogólna została określona na 5 mln zł, a celowa na 7 mln zł.

Budżet zakłada 66 mln zł deficytu, który zostanie pokryty kredytem długoterminowym zaciągniętym w banku na rynku krajowym w kwocie 44 mln zł oraz wolnymi środkami w kwocie 22 mln zł. Planowany poziom zadłużenia województwa na koniec 2019 r. założono na 44,82 proc. dochodów, co stanowi kwotę ok. 213 mln zł.

Według skarbnik woj. lubuskiego Józefy Chaleckiej, jest to kolejny bezpieczny budżet dla regionu, a zarazem inwestycyjny i wzrostowy.

Dla porównania, w tegorocznym budżecie (na początku 2018 r.) na inwestycje i zakupy inwestycyjne samorząd regionu zapisał 161 mln zł. Dochody określono na 429,3 mln zł, a wydatki na 481,1 mln zł, co dało deficyt na poziomie ok. 51 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum