Brzozów: tam też chcą przeszczepiać szpik

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 września 2010 20:48

Fundacja SOS Życie chce kupić wyposażenie niezbędne przy transplantacji szpiku kostnego oddziałowi hematologii onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym im. ks. Bronisława Markiewicza w Brzozowie.

Jednak jak pisze Gazeta Wyborcza, upłynie jeszcze trochę czasu, zanim na Podkarpaciu rozpoczną się przeszczepy. Brakuje pieniędzy na ukończenie budynku, w którym będzie nowa siedziba oddziału.

– Dowiedzieliśmy się o planach rozszerzenia działalności o transplantacje szpiku kostnego. Wiemy, że chce również utworzyć pododdział hematologii dla dzieci. Jeśli uda mu się zrealizować te plany, to pacjenci z Podkarpacia nie będą musieli już jeździć na leczenie do innych miast – mówi Łucja Bielec, szefowa Fundacji SOS Życie z Mielca.

Na potrzeby oddziału hematologii onkologicznej przebudowywany jest budynek tzw. hotelowca. Modernizowana jest stara część budynku, do niego będą dobudowane dwa segmenty. Całość tej inwestycji będzie kosztowała, bez wyposażenia, ponad 20 mln zł. Na przełomie 2010 i 2011 r. ma zakończyć się pierwszy etap budowy, co oznacza budynki w stanie surowym bez stolarki okiennej, drzwi i niezbędnych instalacji.

W nowym budynku znajdą się oddziały hematoonkologiczny i chemioterapia z poradniami, oddział intensywnej opieki medycznej oraz część sterylna, w której będą wykonywane przeszczepy szpiku.

W nowym pawilonie będą cztery sale do chemioterapii z 16 stanowiskami. Zwiększy się także liczba łóżek na hematologii onkologicznej – z 17 do 45. Z dwóch do czterech zwiększy się także liczba stanowisk w pracowni leków cytostatycznych, w której przygotowuje się chemię dla pacjentów.

Więcej: www.gazeta.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum