Boom na rynku prywatnych klinik

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 24 września 2009 09:38

Najwięksi gracze na rynku prywatnych usług medycznych ciągle inwestują w nowe placówki i zapowiadają powstanie kolejnych szpitali.

24 września, w czwartek w warszawskim Wilanowie Medicover oficjalnie otwiera dla pacjentów pierwszy i największy w Polsce prywatny szpital wieloprofilowy. Koszt jego budowy to ok. 40 mln euro.

Medicover obsługuje w 22 centrach medycznych w 10 miastach już ponad 300 tys. pacjentów – podaje Gazeta Prawna. Przychody spółki w 2008 roku przekroczyły 200 mln zł.

– Chcemy w najbliższych latach chce otwierać kolejne szpitale –  zapowiada Agnieszka Szpara, prezes zarządu Medicover.

Konkurent Medicover, spółka giełdowa EMC Instytut Medyczny, zakończył właśnie rozbudowę istniejącego szpitala we Wrocławiu. Planuje m.in. rozbudowę istniejących oddziałów za co najmniej 10 mln zł.

Inwestycje zapowiadają także inni duzi gracze na polskim rynku prywatnej opieki zdrowia.

Centrum Medyczne Enel-Med w ciągu najbliższych dwóch lat planuje otworzyć w wybranych miastach kilka nowych wieloprofilowych oddziałów oraz oddział i pracownie diagnostyki obrazowej. W samej Warszawie firma chce wybudować drugi szpital.

Potentatem na polskim rynku usług medycznych jest Lux Med skupiający jeszcze trzy spółki: CM Lim, Medycynę Rodzinną i Promedis. W lipcu i sierpniu 2009 roku grupa otworzyła dwie nowe placówki: CM Lim w Warszawie oraz CM Lux Med w Krakowie. W najbliższym czasie firma planuje uruchomienie kolejnych centrów medycznych Lux Med w Poznaniu, Warszawie, Gdyni, Gdańsku i Lublinie oraz rozbudowę istniejących już poradni CM Lim i Lux Med w Poznaniu. W przyszłym roku w Warszawie ruszy szpital chirurgii jednego dnia.

Walka o klienta to efekt ciągle rosnącego rynku usług medycznych. Według wyliczeń PMR Publications w 2008 roku osiągnął on wartość 26 mld zł, to o 13 proc. więcej w porównaniu z 2007 rokiem. Eksperci prognozują, że w kolejnych latach, głównie w wyniku kryzysu, dynamika rynku będzie niższa i wyniesie około 7–11 proc.

Kliniki nie przyznają się jednak, że sprzedały zbyt wiele abonamentów, co powoduje, że także i tam pacjenci już zaczynają wystawać w coraz dłuższych kolejkach po wizytę u specjalisty.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum