Błaszczyk: skupimy się na szybkiej budowie kliniki "Budzik" dla dorosłych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2019 15:05

To fantastyczna wiadomość; będziemy mogli się mocno skupić na szybkiej budowie i jak najszybszym przyjmowaniu pacjentów - powiedziała w środę (20 marca) Ewa Błaszczyk, szefowa Fundacji "Akogo?" na uroczystości przekazania 40 mln z Funduszu Sprawiedliwości na budowę kliniki "Budzik" dla dorosłych.

Błaszczyk: skupimy się na szybkiej budowie kliniki "Budzik" dla dorosłych
Fot. Klinika Budzik

W środę w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyła się uroczystość podpisania umowy między Funduszem Sprawiedliwości a Fundacją "Akogo?" na sfinansowanie budowy kliniki "Budzik" dla dorosłych na terenie warszawskiego Szpitala Bródnowskiego. 

- To jest fantastyczna wiadomość, bo naprawdę będziemy się mogli mocno skupić na szybkiej budowie i przyjmowaniu jak najszybszym pacjentów - oceniła szefowa Fundacji "Akogo?", aktorka Ewa Błaszczyk. 

Błaszczyk podkreśliła, że "jest taka ogromna potrzeba, ponieważ w tej chwili 600 osób czeka np. w Olsztynie (od 2016 roku działa tam klinika "Budzik" dla dorosłych - PAP). Złożyli swoje podania, żeby się tam dostać. Jest osiem miejsc". Dodała, że "za chwilę będziemy wspólnie działać, aby na Dzień Pacjenta w Śpiączce 18 kwietnia powiększyć ilość miejsc w Olsztynie do 15", bo - jak podkreśliła - tak mówi program wybudzania ludzi ze śpiączki w fazie B. - To jest istotne w międzynarodowych komunikatach - dodała.

Szefowa fundacji powiedziała, że działania prowadzone są dwutorowo: będzie to Klinika "Budzik" dla dorosłych przy Szpitalu Bródnowskim w Warszawie oraz działalność naukowo-badawcza. - Przed nami bardzo poważne badania światowe, które będą pierwsze na świecie, jeśli chodzi o śpiączkę i komórkę neuralną pozyskiwaną z poronień naturalnych. To takie dwa filary - podkreśliła.

Klinika "Budzik" dla dorosłych powstanie na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Fundacja "Akogo?" otrzyma na ten cel z Funduszu Sprawiedliwości ponad 37 mln zł. Wzorcem kliniki "Budzik" dla dorosłych jest uruchomiona w 2013 roku przez Fundację "Akogo?" klinika "Budzik" dla dzieci. Pomoc w niej znajdą dorośli, którzy zapadli w śpiączkę.

Marta Gostkiewicz, Marcin Chomiuk (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum