PAP/Rynek Zdrowia | 19-05-2019 21:04

Błaszczak: w 2022 r. nowy wojskowy szpital w Legionowie

Obchodząc setną rocznicę nadania nazwy miastu Legionowo nawiązujemy do tradycji, a dla wojska i mieszkańców budujemy nowy szpital wojskowy, który będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców - mówił w niedzielę (19 maja) na pikniku wojskowym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Według niego obecnie dbanie o niepodległość, to inwestycje w rozwój miasta - m.in. jego decyzja o budowie w Legionowie szpitala - filii Wojskowego instytuty Medycznego.  - To inwestycja nie tylko dla legionowian i wojska, ale też dla mieszkańców okolicznych miejscowości - zaznaczył.

Podał, że inwestycja jest obecnie na etapie składania do starosty wniosku o pozwolenie na budowę.

100 lat temu nazwę Legionowo na cześć Legionów Józefa Piłsudskiego nadał koszarom Jabłonna gen. bryg. Bolesław Roja - dowódca Inspektoratu Piechoty Legionów. Nazwa miała oddać hołd żołnierzom Legionów walczącym o wolność ojczyzny w latach 1914-17. Od 1930 r. nazwę tę przyjęła gmina Legionowo, a od 1952 r. miasto Legionowo.

Pierwszy raz Legionowo pojawiło się jako nazwa osady polowej Komendy Legionów Polskich w trakcie I wojny światowej na Polesiu, zbudowanej podczas długotrwałych walk pozycyjnych kampanii wołyńskiej.

Mieszkający w Legionowie Błaszczak w grudniu ub.r. jako szef MON podpisał z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie umowę na budowę szpitala wojskowego w tym mieście.

Nowy szpital ma przyjmować jednocześnie do 90 pacjentów i mieć oddziały intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, kardiologiczny, okulistyczny, ginekologiczno-położniczy i chirurgiczny, a blok operacyjny ma się składać z dwu sal operacyjnych. Szpital ma mieć pięć kondygnacji i podziemny parking.

Termin podpisania umowy z wykonawcą oraz rozpoczęcie robót budowlanych są planowane na trzeci tydzień października, koniec budowy pierwotnie zaplanowano na 2022 r. Zatrudnienie ma znaleźć tam prawie 250 osób - lekarzy, pielęgniarek oraz personelu medycznego i pomocniczego. Pieniądze na budowę - koszt ma wynieść ok. 150 mln zł - przeznaczył resort obrony oraz samorządy.

Budynek ma być położony przy istniejącej w mieście Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej, która nadal będzie działała i oprócz wojskowych ma być dostępny dla wszystkich mieszkańców Legionowa i regionu.

Wojskowy piknik, to kolejny element obchodów 100-lecia nadania nazwy Legionowo - przed tygodniem legionowianie uczestniczyli w zorganizowanym przez urząd miasta pikniku na stadionie miejskim.

Aleksander Główczewski (PAP)