Bielsko-Biała: zakończyła się modernizacja SOR-u w szpitalu wojewódzkim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2019 15:28

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej rozbudował i zmodernizował szpitalny oddział ratunkowy. Inwestycja, która realizowana była dwa lata, kosztowała około 8,3 mln zł - poinformowała we wtorek (23 kwietnia) przedstawicielka szpitala Jolanta Trojanowska.

Bielsko-Biała: zakończyła się modernizacja SOR-u w szpitalu wojewódzkim
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Głównym celem było zwiększenie przestrzeni użytkowej szpitalnego oddziału ratunkowego, utworzenie obszaru segregacji oraz poprawa układu funkcjonalno-użytkowego pomieszczeń oddziału, aby m.in. usprawnić obsługę pacjentów w stanach zagrożenia życia i zdrowia - podała Trojanowska.

Przedstawicielka szpitala poinformowała, że realizacja inwestycji została podzielona na dwa projekty. Oba uzyskały dofinansowane z funduszy UE. - Łączna wartość inwestycji to około 8,3 mln zł. Dofinansowanie zewnętrzne wyniosło ponad 5,94 mln zł. Z funduszy własnych szpital przeznaczył na ten cel blisko 2,36 mln zł - powiedziała.

Pierwszy z projektów zakładał przebudowę pomieszczeń SOR i jego doposażenie m.in. w meble. Realizowany był w latach 2017-18. - Z powodu bardzo trudnej sytuacji na rynku budowlanym, zwłaszcza w zakresie znacznego wzrostu kosztów robocizny i materiałów budowlanych, a także niezbędnych robót dodatkowych, szacowany przed rozpoczęciem koszt wzrósł z 4,2 mln zł do 5,53 mln zł - podała Trojanowska.

Wykonawca m.in. przebudował zespół garaży oraz wzniósł jednokondygnacyjny segment w zachodniej części szpitala, by utworzyć część ambulatoryjną SOR. Mieszczą się tam gabinety lekarskie i rejestracja. Powierzchnia dobudówki wynosi 110 m kw. Powstała także winda, która umożliwia komunikację między nowym segmentem i pomieszczeniami SOR, które znajdują się na I piętrze budynku szpitala. W dotychczas istniejącej przestrzeni powstało dodatkowe stanowiska wzmożonego nadzoru. Znalazło się też miejsce na trzyosobowy pokój chorych, izolatkę oraz punkt pielęgniarski.

Drugi projekt objął zakup sprzętu i aparatury medycznej. Do SOR trafiły m.in. przewoźny aparat RTG, aparat USG z Dopplerem, dwa aparaty do znieczulenia, 19 kardiomonitorów wraz z centralą monitorującą, defibrylatory, trzy aparaty do ogrzewania pacjenta, zestawy do trudnej intubacji, respiratory transportowe i stacjonarne, fotele okulistyczno-laryngologiczne, mikroskop laryngologiczny, wózki transportowe i pompy infuzyjne.

- Dzięki inwestycji szpital zyskał nowoczesny, przestronny SOR, który spełnia wszystkie współczesne standardy związane z udzielaniem świadczeń medycznych pacjentom w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Oddane do użytkowania pomieszczenia są klimatyzowane, wyposażone w wentylację mechaniczną i węzły sanitarne - powiedziała Trojanowska.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej posiada m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.

Autor: Marek Szafrański (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum