Bielsko-Biała: za 2 lata ruszy pierwsze hospicjum stacjonarne

Autor: Dziennik Zachodni, KR/Rynek Zdrowia • • 06 stycznia 2010 13:27

Z inicjatywy Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego za 2 lata w Bielsku-Białej ma powstać pierwsze stacjonarne hospicjum. Będzie dysponowało 26. miejscami.

Hospicjum w Bielsku-Białej będzie gotowe za dwa lata

Stowarzyszenie działające przy bielskiej parafii NMP Królowej Polski nad uruchomieniem hospicjum pracuje już sześć lat, zbierając środki na ten cel.  Dotychczas udało się zgromadzić ok. 2,5 mln zł.

W 2008 r. Stowarzyszenie otrzymało od miasta w nieodpłatne użytkowanie na czas nieokreślony budynek po byłym przedszkolu przy ul. Zdrojowej. Okazało się jednak, że obiekt jest za mały, by spełnić wymagane dla placówki warunki. Konieczne było dobudowanie nowego pawilonu. Znów pomogło miasto, które przekazało na rozbudowę przyległy grunt.

–  Przygotowania do inwestycji trwały długo, ponieważ zależało nam na spełnieniu wymagań warunkujących kontrakt z NFZ. Dodatkowo budynek po przedszkolu to obiekt zabytkowy, konieczne więc były konsultacje z konserwatorem zabytków – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Grażyna Chorąży, prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego.

Projekt adaptacji budynku będzie gotowy do złożenia 15 lutego. W marcu ruszy budowa nowego pawilonu. Stowarzyszeniu sprzyja nie tylko miasto, ale i wiele innych instytucji, np. jedna bielskich firm podjęła się funkcji inwestora zastępczego oraz bezpośredniego nadzoru inwestorskiego za symboliczną złotówkę miesięcznie i podatek VAT. Koszt całej inwestycji, adaptacja starego obiektu i budowa nowego pawilonu, szacowany jest na 5,5 mln zł.

– Już obecnie odbieramy telefony z pytaniami o wolne miejsca. Przy naszej parafii działa w tej chwili Hospicjum św. Kamila, które świadczy domową opiekę hospicyjną dla kilkudziesięciu chorych. Jednak stacjonarne hospicjum także jest potrzebne, jako że wiele osób nie ma w domu warunków do opieki nad  ciężko chorymi pacjentami – wyjaśnia Grażyna Chorąży.

Stowarzyszenie finansuje budowę hospicjum ze sprzedaży cegiełek, organizuje koncerty charytatywne, wykorzystuje 1 proc. podatku oraz pomoc uczniów bielskich szkół, biorących udział w programie Pola Nadziei.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum