Bielsko-Biała: szpital zmodernizował system przeciwpożarowy. Można nim sterować aplikacją

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2019 17:00

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zakończył montaż nowoczesnego systemu przeciwpożarowego w budynku A. Oddziały zostały wyposażone m.in. nowe czujniki dymu, które błyskawicznie wykryją wszelkie zagrożenia - poinformowała we wtorek (3 grudnia) placówka.

Bielsko-Biała: szpital zmodernizował system przeciwpożarowy. Można nim sterować aplikacją
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej pposiada m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych. Fot. profil Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej na Facebook

Wicedyrektor ds. administracyjno-technicznych szpitala Łukasz Matlakiewicz poinformował, że inwestycja była już koniecznością. Dotychczasowa instalacja, mocno przestarzała, funkcjonowała od 20 lat temu, czyli od czasu otwarcia placówki.

- Od kilku lat staraliśmy się o dofinansowanie wymiany systemu przeciwpożarowego. W końcu nam się to udało. Całość kosztowała 495 tys. zł. Pozyskaliśmy 470 tys. zł z dotacji Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego. Szpital z własnych fundusz dołożył 25 tys. zł - powiedział Matlakiewicz.

Zdaniem wicedyrektora, obecnie każdy czujnik przypisany jest do konkretnego pomieszczenia. - W dyspozytorni, która znajduje się w szpitalu, zainstalowana jest wizualizacja. Na niej natychmiast wyświetla się miejsce, w którym dzieje się coś niepokojącego - wyjaśnił.

Maklakiewicz dodał, że nowym systemem można sterować za pomocą aplikacji w telefonie. - Dzięki temu, w czasie, gdy dyżurny akurat znajdzie się gdzieś na terenie szpitala, nie będzie musiał wracać do biura, by zareagować. Natychmiast pójdzie tam, gdzie czujnik będzie alarmował - dodał.

Rzecznik szpitala Anna Szafrańska poinformowała, że w budynku A znajduje się większość szpitalnych oddziałów łóżkowych, m.in. chorób wewnętrznych, intensywnej terapii, kardiologii, hematologii i chirurgii ogólnej.

Jak dodała, w przyszłości szpital zamierza zmodernizować system przeciwpożarowy w kolejnych budynkach.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej to największa i jedna z najbardziej nowoczesnych placówek na południu. Posiada m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum