Bielsko-Biała: szpital wojewódzki wyda na sprzęt 16,7 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2018 18:00

Szpital wojewódzki w Bielsku-Białej zrealizuje dwie inwestycje, na które planuje wydać 16,7 mln zł. W tym ok. 14, 2 mln zł pochodziło będzie z funduszy UE. Placówka chce zakupić nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną - podała w środę (25 lipca) dyrekcja szpitala.

- Na pokrycie wkładu własnego, który wyniesie ponad 2,3 mln zł, szpital planuje pozyskać pieniądze z budżetu województwa śląskiego - podał wicedyrektor Łukasz Matlakiewicz. Fot. Archiwum

Wicedyrektor placówki Łukasz Matlakiewicz poinformował, że pierwszy z projektów obejmuje zakup sprzętu do kilku szpitalnych oddziałów. Za aparaturę placówka zamierza zapłacić ponad 15,5 mln zł. Ze źródeł UE - poprzez Regionalny Programu Operacyjnego województwa śląskiego na lata 2014-2020 - pochodziło będzie ponad 13,2 mln zł.

- Na pokrycie wkładu własnego, który wyniesie ponad 2,3 mln zł, szpital planuje pozyskać pieniądze z budżetu województwa śląskiego - podał Matlakiewicz.

Szpital wzbogaci się m.in. o wysokiej klasy aparaty USG, zestaw laparoskopowy do operacji ginekologicznych i łóżka porodowe na oddziale ginekologiczno-położniczym, a także o nowoczesny system kardiomonitorów, inkubatory, respiratory i pompy infuzyjne na oddziale patologii noworodka i niemowląt. Ortopedia i urazówka otrzymają aparaty RTG wykorzystywane podczas zabiegów operacyjnych, łóżka ortopedyczne i aparat do znieczulania, a kardiologia m.in. aparat do badania echa serca i nowoczesny zestaw kardiomonitorów wraz z centralą.

- Istotnym punktem projektu jest wymiana rezonansu magnetycznego. Obecny eksploatowany jest od ponad 10 lat. Jest to jedyny rezonans w regionie posiadający kontrakt z NFZ na wykonywanie badań ambulatoryjnych. Rocznie wykonuje ponad 7,2 tys. badań. Nowy rezonans zostanie zakupiony za kwotę ponad 5,3 mln zł - powiedział wicedyrektor.

Realizacja projektu rozpocznie się w sierpniu br. Zakończenie planowane jest w drugim kwartale 2019 r.

Druga planowana inwestycja dotyczy poprawy warunków pracy personelu szpitala. Zakupione zostaną m.in. fotele biurowe, wyposażenie poprawiające ergonomię, monitory komputerowe o dużej przekątnej oraz wózki służące do sprzątania. Przeprowadzone zostaną też szkolenia w zakresie czynników ryzyka w szpitalu i działań prewencyjnych.

Koszt projektu wyniesie ponad 1,2 mln zł, z czego 1,02 mln zł będą stanowiły pieniądze UE.

Wicedyrektor Łukasz Matlakiewicz dodał, że w najbliższym czasie szpital rozpocznie procedurę przetargową.

Jak dodał, w placówce prowadzonych jest obecnie kilka istotnych inwestycji, które obejmują modernizację i rozbudowę infrastruktury technicznej oraz wymianę i doposażenie sprzętowe.

- Trwają m.in. prace związane z przebudową szpitalnego oddziału ratunkowego. Wartość inwestycji przekracza 4,4 mln zł. Większość pieniędzy pochodzi z UE - powiedział wicedyrektor.

Przebudowywany jest też oddział patologii noworodka. Koszt tej inwestycji to ponad 3,2 mln zł. Rozbudowa oddziału dofinansowana jest z budżetu województwa śląskiego.

- Przebudowany oddział będzie jednym z najbardziej nowoczesnych i najlepiej wyposażonych w Polsce - dodał Matlakiewicz.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej to największa i jedna z najbardziej nowoczesnych placówek na południu kraju. Posiada m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum