Bielsko-Biała: ruszył remont w szpitalu pediatrycznym. Zabytek odzyska blask

Autor: jj/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2021 20:15

Rozpoczęto się prace remontowe związane z rewitalizacją pawilonu nr 1 Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Elewacja tego zabytkowego budynku odzyska dawny blask.

Bielsko-Biała: ruszył remont w szpitalu pediatrycznym. Zabytek odzyska blask
Ruszyła rewitalizacja Pawilonu nr 1 Szpitala Pediatrycznego w Bielsku Białej. FOT. Materiały prasowe
  • Jeden z obiektów dziecięcej lecznicy w Bielsku-Białej pochodzi z końca XIX wieku i oczywiści widnieje w rejestrze zabytków
  • Jego remont jest wpisany do "Programu Rewitalizacji Obszarów Miejskich Miasta Bielsko-Biała"
  • Zakończenie prac planowane jest do 31 lipca i stanowić będzie zwieńczenie cyklu dużych remontów Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej

Pamiętający koniec XIX wieku szpitalny pawilon nr 1 wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków miasta Bielska-Białej.

W ramach prac rewitalizacyjnych nie tylko odnowiona zostanie jego zewnętrzna elewacja, ale gruntowny remont przejdzie także dach budynku, między innymi na kalenicę wróci historyczna krata, a dawne piękno odzyska ozdobna attyka z balustradą, herbem miasta i parą gryfów.

Wykonana zostanie również izolacja pionowa i tzw. drenaż opaskowy pawilonu nr 1, a dodatkowo na terenie szpitala powstanie park sensoryczny. Rozpoczęta inwestycja to konsekwencja realizacji przez Szpital Pediatryczny projektu „Bezpieczne i zdrowe dzieci - bezcenna wartość”.

Projekt ten jest wpisany do Programu Rewitalizacji Obszarów Miejskich Miasta Bielsko-Biała, a dziecięca placówka medyczna wdraża go od 2015 roku. Koszt wykonywanego obecnie zadania to 1 122 666 zł, z czego 629 180 zł stanowi unijne wsparcie finansowe. Zakończenie prac planowane jest do 31 lipca.

Jak informuje Katarzyna Czauderna, pełniąca obowiązki dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej, rewitalizacja pawilonu nr 1 w praktyce kończy cykl dużych prac remontowych i modernizacyjnych, jakie zostały zrealizowane w ostatnich latach w szpitalu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum