Bielsko-Biała: podpisano umowę z wykonawcą na rozbudowę szpitala

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2019 15:47

Rusza rozbudowa onkologicznej części szpitala miejskiego w Bielsku-Białej. W piątek (9 sierpnia) prezydent miasta Jarosław Klimaszewski podpisał umowę z wykonawcą. Wartość inwestycji, bez kosztów wyposażenia, to 104 mln zł. Otwarcie ma nastąpić za trzy lata.

Bielsko-Biała: podpisano umowę z wykonawcą na rozbudowę szpitala
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Fakty są takie, że co czwarty z nas zachoruje na raka. To wystarczy, żeby podkreślić, jak ważne społecznie jest ta inwestycja. Ten nowy szpital będzie relatywnie niewielki, ale znajdzie się w nim bardzo dużo nowoczesnej technologii, której nie powstydziłaby się żadna placówka w najbardziej rozwiniętych krajach Zachodu - powiedział w piątek dyrektor Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II Lech Wędrychowicz.

Prezydent Jarosław Klimaszewski podkreślił, że otwarcie nastąpić ma za trzy lata. - Zapewnimy naszym mieszkańcom i całemu Podbeskidziu wysokie, profesjonalne leczenie onkologiczne. Nie chcę używać górnolotnych słów, ale to przedłuży naszym mieszkańcom życie - powiedział.

Wykonawca - konsorcjum, którego liderem jest Alstal Grupa Budowlana z Jacewa - od dnia zawarcia umowy będzie miało 23 miesiące na wywiązanie się z niej.

Alstal swoje usługi wycenił na blisko 73,3 mln zł. Magistrat pozyskał na inwestycję 75 mln zł z funduszy UE. Reszta będzie pochodziła z budżetu Bielska-Białej.

Prezydent Klimaszewski powiedział, że prace rozpoczną się lada dzień. Dyrektor oddziału Alstalu Marcin Śniegowski poinformował, że firma jest gotowa przejąć plac budowy w każdej chwili. - Mam nadzieję, że stanie się to w przyszłym tygodniu - dodał.

Rozbudowa obejmuje wzniesienie przy istniejącym szpitalu onkologicznym pięciokondygnacyjnego budynku, który ze starą zabudową połączy przewiązka. W części podziemnej znajdzie m.in. zakład terapii izotopowej. - Na parterze będą sale zabiegowe i diagnostyka obrazowa. Na dwóch kolejnych piętrach znajdą się sale z łóżkami. Na najwyższym piętrze zlokalizowane zostaną cztery nowoczesne sale operacyjne - powiedział Śniegowski.

Dyrektor szpitala Lech Wędrychowicz powiedział, że liczba łóżek będzie taka sama, jak dotychczas - 73.

Prezydent Klimaszewski powiedział, że prace utrudnią działanie istniejącej onkologii. - Oczywiście, tak duża inwestycja wyklucza całkowitą bezszkodowość, ale szpital nie może przestać działać. Mamy przygotowany plan na ten czas.  Wyłączony zostanie szpitalny parking, ale przygotowaliśmy miejsca parkingowe w pobliżu obiektu - powiedział.

Dyrektor Wędrychowicz dodał, że koszt wyposażenia szpitala w nowoczesny sprzęt wyniesie kolejne 50 mln zł.

Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej tworzą trzy jednostki organizacyjne: centrum onkologii, szpital ogólny m.in. z neurologią, intensywną terapią, ginekologią, położnictwem, neonatologią, kardiologią i chirurgią ogólną, a także placówka z zakładem pielęgnacyjno-opiekuńczym i oddziałem medycyny paliatywnej.

Szpital przyjmuje rocznie ok. 28 tys. pacjentów i udziela ok. 133 tys. specjalistycznych porad. 

Marek Szafrański

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum