Bielsko-Biała: miasto unieważniło wybór wykonawcy rozbudowy onkologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2019 15:51

Bielski magistrat unieważnił wybór najkorzystniejszej oferty w przetargu na wykonawcę rozbudowy onkologicznej części szpitala miejskiego w Bielsku-Białej - poinformował w środę (24 lipca) rzecznik urzędu miejskiego Tomasz Ficoń. Wkrótce wybór zostanie powtórzony.

Bielsko-Biała: miasto unieważniło wybór wykonawcy rozbudowy onkologii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Miasto uzasadniło unieważnienie decyzją Krajowej Izby Odwoławczej. Uwzględniła ona odwołanie wniesione przez jedną z firm, której oferty nie uznano za najkorzystniejszą. Izba nakazała ponowne rozpatrzenie propozycji i powtórny wybór.

- Wkrótce powtórzony zostanie wybór najkorzystniejszej oferty. Władzom miasta zależy, aby wykonawca mógł jak najszybciej rozpocząć prace. Chciałyby przekazać plac budowy już w sierpniu - powiedział Ficoń.

Wykonawca będzie miał na realizację zadania 23 miesiące od dnia podpisania umowy.

Projekt rozbudowy zakłada wybudowanie przy istniejącym szpitalu onkologicznym pięciokondygnacyjnego budynku, który ze starą zabudową połączy przewiązka. Znajdą się w nim m.in. oddział leczenia terapią izotopową i cztery nowoczesne sale operacyjne.

Dyrektor Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II Lech Wędrychowicz latem ub.r. zapowiadał, że koncepcja rozbudowy obrazuje zmianę sposobu myślenia o leczeniu nowotworów. - Nie rozmawiamy już o liczbie łóżek, lecz liczbie osób, które nie powinny umrzeć na raka - wskazywał, gdy magistrat otrzymał unijne dofinansowanie na rozbudowę.

Liczba łóżek się nie zmieni - nadal będzie ich 73. - Za to dwa piętra będą służyły celom diagnostyczno-terapeutycznym. Wyposażone będą w specjalistyczny sprzęt. Zdecydowaliśmy się na najnowocześniejsze technologie. Podniesie to skuteczność leczenia poprzez szybszą i dokładniejszą diagnostykę już na etapie pierwotnym. Pacjent nie będzie chodził od tomografu do rezonansu, itd. Jeśli zostanie zakwalifikowany z podejrzeniem choroby nowotworowej, wszystkie elementy będą tu umieszczone, łącznie z terapią. Gdy wystąpi podejrzenie choroby nowotworowej, przejmujemy całkowitą odpowiedzialność za niego - mówił.

Bielsko-Biała ogłosiło przetarg na wykonanie rozbudowy w sierpniu ub.r. Pytań od firm było jednak tak wiele, że termin składania ofert był kilkukrotnie przesuwany. Ostatecznie stało się to w lutym br.

Do przetargu stanęło sześć firm i konsorcjów. Magistrat chciał wydać na rozbudowę 64 mln zł. Rzecznik magistratu Tomasz Ficoń powiedział, że wszystkie oferty były powyżej tej kwoty. Opiewają na od 68,27 mln zł do 80,7 mln zł.

Urzędnicy po analizie wybrali ofertę konsorcjum, którego liderem jest Alstal Grupa Budowlana z Jacewa. Zaproponowali on cenę w wysokości blisko 73,3 mln zł.

Magistrat szacował w ub.r. koszt całej inwestycji, czyli rozbudowę, a także zakup wyposażenia, na 101 mln zł. Pozyskał na ten cel 76 mln zł z funduszy UE. Reszta ma pochodzić z budżetu Bielska-Białej.

Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej tworzą trzy jednostki organizacyjne: centrum onkologii, szpital ogólny, m.in. z neurologią, intensywną terapią, ginekologią, położnictwem, neonatologią, kardiologią i chirurgią ogólną, a także placówka z zakładem pielęgnacyjno-opiekuńczym i oddziałem medycyny paliatywnej.

Szpital przyjmuje rocznie ok. 28 tys. pacjentów i udziela ok. 133 tys. specjalistycznych porad. 

Marek Szafrański

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum