Bielsko-Biała: budowa hospicjum rozpoczęta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2010 16:48

W Bielsku-Białej powstaje stacjonarne hospicjum, które pierwszych chorych przyjmie za dwa lata.

W piątek (26 lutego) robotnicy rozpoczęli prace w willi, którą przekazał Salwatoriańskiemu Stowarzyszeniu Hospicyjnemu w użytkowanie bielski samorząd. Będzie to pierwsze hospicjum w Bielsku-Białej i okolicy. Najbliższe tego typu placówki znajdują się na Górnym Śląsku.

Projektant hospicjum Stanisław Nestrypke powiedział, że w willi znajdą się głównie pomieszczenia socjalne i administracyjne. Wzniesiony zostanie także nowy pawilon, połączony z istniejącym budynkiem. W nim zjadą się sale dla 26 chorych, a także kaplica. Adaptacja i budowa kosztować będzie około 5-6 milionów złotych.

Szefowa salwatoriańskiego stowarzyszenia, które buduje hospicjum, Grażyna Chorąży powiedziała, że dotychczas zgromadzono już około 2,5 miliona złotych. Pieniądze pochodzą ze zbiórek w kościołach, sprzedaży cegiełek, akcji charytatywnych i od sponsorów. Spore wpływy pochodzą z 1-procentowej darowizny z podatku. Tylko w ubiegłym roku na konto stowarzyszenia wpłynęło z tego źródła około 400 tysięcy.

Każdy, kto chce wesprzeć budowę hospicjum, może przekazać 1 procent podatku na Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne: KRS 0000 213720, numer konta: DnB NORD BANK o/Bielsko-Biała 16 1370 1082 0000 1701 4100 7500.

Stacjonarne hospicjum uzupełni działalność prowadzonego od 16 lat w Bielsku-Białej przez Salwatorian z parafii NMP Królowej Polski Hospicjum świętego Kamila. Duchowni i wolontariusze opiekują się chorymi w ich domach. Dotychczas otoczyli opieką blisko 3 tysiące osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum