PAP/Rynek Zdrowia | 25-10-2019 15:11

Bielski Szpital Wojewódzki zmodernizuje system energetyczny

Bielski Szpital Wojewódzki chce zmodernizować system energetyczny oraz rozbudować istniejącą elektrownię fotowoltaiczną. Koszt projektu to 11 mln zł. Inwestycja ma zostać zrealizowana w 2021 r. - poinformował wicedyrektor placówki Łukasz Matlakiewicz.

Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

- Realizacja inwestycji ma przynieść rocznie oszczędności rzędu 500 tys. zł - podkreślił Matlakiewicz, który w szpitalu odpowiada za sprawy administracyjno-techniczne.

Jak dodał, placówka złożyła już wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Dotacja może wynieść nawet do 95 proc. wartości projektu. Na pozostałe 5 proc. szpital zamierza zaciągnąć preferencyjna pożyczkę w Funduszu - wyjaśnił.

Modernizacja ogrzewania polegać ma na zastąpieniu pary wodnej system wykorzystujący gorącą wodę.

Szpital wybuduje także elektrownię fotowoltaiczną o mocy 280 kW. Wesprze ona dotychczasową, która przynosi 400 kW. - Po otrzymaniu dotacji i zamontowaniu dodatkowych paneli elektrownia słoneczna Szpitala Wojewódzkiego dysponowała będzie mocą 680 kW - poinformowała rzecznik szpitala Anna Szafrańska.

Jak dodała, całość energii będzie wykorzystywana przez placówkę. Zasilała będzie m.in. rozbudowywany system klimatyzacji. - Obecnie klimatyzacja zamontowana jest jedynie na oddziale patologii noworodka oraz na SOR - powiedziała.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej to największa i jedna z najbardziej nowoczesnych placówek na południu. Posiada m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.

W 2017 r. placówka zakończyła wartą ok. 7,1 mln zł inwestycję, która poprawiła efektywność energetyczną. Projekt obejmował budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 400 kW. Energia słoneczna zaspokaja obecnie ponad 10 proc. zapotrzebowania energetycznego szpitala. 

autor: Marek Szafrański