Białystok: wniosek o rozbiórkę budynku i budowę ośrodka Breast Cancer Unit

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2019 17:44

Firma, która na zlecenie Białostockiego Centrum Onkologii projektuje ośrodek Breast Cancer Unit, gdzie będą leczone pacjentki chore na raka, złożyła w piątek (20 grudnia) wniosek o zgodę na wyburzenie budynku i pozwolenie na budowę w jego miejsce nowego dla tego centrum.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych Kobiet Breast Cancer Unit ma być miejscem, gdzie pacjentki będą kompleksowo diagnozowane i leczone - zapowiadało wcześniej Białostockie Centrum Onkologii.

Breast Cancer Unit ma powstać w miejscu, gdzie obecnie znajduje się przejęty przez Białostockie Centrum Onkologii budynek po dawnym szpitalu gruźliczym (dawniej obiekt ten samorząd województwa przejął od Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku). Już wiadomo, że budynek będzie zburzony, a w jego miejsce powstanie nowy, gdzie znajdzie się Breast Cancer Unit.

Rzeczniczka Białostockiego Centrum Onkologii Monika Mróz poinformowała, że w piątek przedstawiciele pracowni architektonicznej z Poznania, która przygotowała projekt budowlany (na etapie potrzebnym do złożenia takich dokumentów), złożyli w piątek w departamencie Urzędu Miejskiego w Białymstoku wniosek o zgodę na wyburzenie budynku i budowę nowego.

Białostockie Centrum Onkologii jest szpitalem podległym samorządowi województwa podlaskiego.

Marszałek województwa Artur Kosicki mówił w piątek radnym sejmiku podczas debaty poprzedzającej przyjęcie budżetu województwa na 2020 r., że Breast Cancer Unit jest tą inwestycją w ochronie zdrowia w regionie, którą zarząd województwa rozpocznie, choć wiele innych kończy. Powiedział, że to duża inwestycja, a władze będą szukać na jej realizację zewnętrznego dofinansowania.

Odpowiedzialny w zarządzie województwa za ochronę zdrowia, członek tego zarządu Marek Malinowski, informował w grudniu podczas podsumowania roku pracy tego zarządu, że w 2019 r. były jedynie przeznaczone pieniądze na przygotowanie dokumentacji Breast Cancer Unit, dotyczącej rozbiórki starego budynku i budowę nowego.

Członek zarządu województwa Wiesława Burnos dodała wtedy, że do końca lutego 2020 r. mają być złożone: kosztorys i studium wykonalności tej inwestycji.

Marek Malinowski informował wtedy, że inwestycja potrwa około dwóch i pół roku od momentu uzyskania pozwolenia na budowę. Podkreślał, że za wcześnie mówić o kosztach inwestycji.

Izabela Próchnicka (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum