Białystok: wkrótce ruszą endoskopowe operacje ginekologiczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2010 15:06

W Klinice Ginekologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku zostaną wkrótce przeprowadzone pierwsze zabiegi w nowoczesnej sali operacji endoskopowych.

Pierwsza taka w Polsce sala, jak mówi prof. Piotr Knapp, została wyposażona w ramach projektu „Zapewnienie najwyższego standardu opieki kobiecie poprzez rozwój technik endoskopowych”.

Oprócz zakupu sprzętu do operacji endoskopowych, projekt obejmuje także cykl szkoleń dla ponad pięciuset lekarzy rodzinnych i ginekologów. Pięciu lekarzy szkoli się także za granicą z technik endoskopowych.

Techniki endoskopowe pozwolą w tej klinice na przeprowadzanie u niektórych pacjentek tzw. oszczędzających, małoinwazyjnych operacji. Operacje endoskopowe są mniej uciążliwe niż tradycyjne, bo pacjentki szybciej dochodzą do zdrowia, po operacji zostaje małe nacięcie na brzuchu, kobieta już następnego dnia może opuścić szpital. Jest to także korzystne dla szpitala, który ponosi mniejsze koszty.

Nowy sprzęt i nowe techniki pomogą w leczeniu tzw. macicznych powodów niepłodności, czyli mięśniaków i zrostów wewnątrzmacicznych, będzie też można operować i leczyć nowotwory szyjki macicy oraz raka endometrium.

Będą też mogły być leczone niektóre wady rozwojowe płodu w łonie matki. To w Białymstoku nowość.

Nowe techniki pomogą również skuteczniej leczyć „trudniejsze” mięśniaki z łagodnymi zmianami nowotworowymi, które do tej pory były operowane chirurgicznie klasycznie, przy szerokim nacinaniu brzucha pacjentki.

Także mniej inwazyjne będą operacje zaawansowanych nowotworów szyjki macicy. Przede wszystkim u młodych kobiet lekarze chcą przeprowadzać operacje tak, by mogły one mieć szansę na zajście w ciążę i w przyszłości na urodzenie dziecka.

W nowej sali będą też przeprowadzane operacje fetoskopowe, czyli diagnostyka i leczenie niektórych wad płodu w łonie matki.

Lekarze będą chcieli skoncentrować się na tzw. zespole podkradania w ciążach bliźniaczych. Zespół ten występuje wówczas, gdy bliźniaki mają wspólne łożysko i są w nim nieprawidłowe naczynia krwionośne. Wtedy jeden bliźniak podkrada krew drugiemu, jedno dziecko jest większe, drugie bardzo małe, choć to większe jest także w niekorzystnej sytuacji, bo jest przeciążone krążeniowo. Leczenie polega na laserowej korekcji tych nieprawidłowych połączeń.

Nowoczesna sala endoskopowa jest też wyposażona w urządzenia do transmisji danych. Ma to pozwolić na konsultowanie przypadków ze specjalistami – także zza granicy – nawet w trakcie trwania zabiegu.

Wartość całego projektu wynosi ok. 3,5 mln zł, z czego ok. 15 proc. stanowi dotacja z Ministerstwa Zdrowia, reszta pochodzi z funduszy norweskich.

Norweski Mechanizm Finansowy to bezzwrotna pomoc finansowa dla Polski przyznana Europie Wschodniej przez trzy kraje (Norwegię, Islandię i Lichtenstein) w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum