Białystok: wkrótce przetarg na modernizację szpitala klinicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2012 14:45

Pod koniec stycznia lub w lutym Uniwersytet Medyczny w Białymstoku ogłosi przetarg na modernizację istniejących obiektów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - poinformował we wtorek (10 stycznia) rektor tej uczelni prof. Jacek Nikliński.

- Na 2012 rok w budżecie państwa jest zapisanych na ten cel 78 mln zł - poinformował rektor. Szpital ma zostać gruntownie zmodernizowany do końca 2015 roku. Wszystkie prace finansowane z budżetu państwa mają kosztować ponad 509 mln zł. Trwa już budowa nowych obiektów szpitala.

Jak poinformował dr Bogusław Poniatowski, dyrektor szpitala, do końca obecnego roku budowane obecnie nowe budynki szpitala powinny być gotowe w stanie surowym i wtedy zaczną się w nich prace wykończeniowe. Obecnie budowa nowych obiektów jest na etapie fundamentów.

Poniatowski dodał, że modernizacja obecnie używanych budynków zacznie się dopiero, gdy gotowe będą nowe obiekty. W nowych zostaną zlokalizowane m.in. szpitalny oddział ratunkowy, nowy blok operacyjny, kliniki zabiegowe, medycyna nuklearna. Na dachu będzie też lądowisko na potrzeby śmigłowca ratunkowego.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Jacek Nikliński powiedział, że nowe obiekty szpitala mają być gotowe w marcu 2013 roku. Zostaną tam przeniesione kliniki, tak by nie zakłócać bieżącej pracy szpitala, i dopiero potem, pod koniec pierwszego kwartału 2013 roku, ruszy modernizacja starej części szpitala. Wszystkie prace mają być zakończone w 2016 roku - dodał rektor.

Poniatowski powiedział, że szpital ma na 2012 rok o 2 proc. większy kontrakt niż w 2011 roku Konkretnej kwoty nie podał. Zaznaczył jednak, że od 2009 roku nie rośnie cena, jaką NFZ płaci za tzw. punkt w procedurach medycznych, nie jest uwzględniania inflacja ani ogólnie obserwowany wzrost cen.

Za 11 miesięcy 2011 roku szpital ma ponad 12 mln nadwykonań. W lutym będzie negocjował z NFZ, ile z tych pieniędzy ma szanse uzyskać. Szpitalowi nie udało się na 2012 rok dostać kontraktu z NFZ na rehabilitację dzienną. W poprzednim roku kontrakt był bardzo mały. Przyjmowano na zabiegi zaledwie pięć osób miesięcznie. Teraz nie ma nawet tylu pacjentów. Dlatego dyrekcja szpitala zdecydowała o wprowadzeniu opłat za zabiegi.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum