Białystok: termin przetargu na budowę centrum psychiatrii ponownie został przełożony

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2019 17:38

Do połowy stycznia 2020 r. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku przesunął termin otwarcia ofert w przetargu na projekt i budowę Centrum Psychiatrii, w którym znajdą pomoc zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe.

Białystok: termin przetargu na budowę centrum psychiatrii ponownie został przełożony
Powodem wydłużenia terminu są zapytania od przedsiębiorców - uczelnia na nie odpowiada. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Przetargowe oferty miały być otwarte we wtorek (17 grudnia), ale termin przesunięto na 15 stycznia 2020 r. Rzecznik uczelni Marcin Tomkiel poinformował, że powodem wydłużenia terminu są zapytania od przedsiębiorców - uczelnia na nie odpowiada.

Przetarg był ogłoszony w październiku, termin otwarcia ofert był już także wcześniej przesuwany. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku informował wcześniej, że Centrum Psychiatrii ma powstać przy obydwu szpitalach klinicznych w Białymstoku: Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK), który leczy dorosłych pacjentów oraz Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym (UDSK).

W Podlaskiem nie ma dziennego, stacjonarnego oddziału pediatrii dziecięcej. Specjaliści wielokrotnie podkreślali duże i rosnące potrzeby w zakresie opieki psychiatrycznej nad pacjentami w regionie.

"Powstanie Centrum Psychiatrii przyczyni się do poprawy jakości i efektywności leczenia pacjentów, wprowadzenia nowych technologii medycznych do diagnozowania zaburzeń psychicznych oraz pozwoli na dostosowanie kształcenia do aktualnych standardów" - tak uczelnia opisuje idee utworzenia centrum w przekazanej PAP informacji.

Według prezentowanych wcześniej przez UMB koncepcji, w centrum psychiatrii ma być docelowo około 36 łóżek dla dzieci i młodzieży i około 40 łóżek dla dorosłych. Obiekt ma mieć ponad 3,8 tys. metrów kwadratowych.

Centrum ma kosztować ok. 40 mln zł i powstać za 2-3 lata - zapowiadały wcześniej władze UMB. Inwestycja ma być - zgodnie z podpisanymi wcześniej porozumieniami i umowami - dofinansowana z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 (pieniądze przekazuje marszałek województwa podlaskiego) oraz z Ministerstwa Zdrowia.

Umowę o utworzeniu centrum psychiatrii uczelnia, marszałek i przedstawiciel ministerstwa zdrowia podpisali w marcu 2019 r. MZ przekazuje łącznie kwotę 23 mln zł - 20 mln zł na inwestycję i 3 mln zł na wkład własny uczelni do projektu, na który z UE marszałek województwa przekazuje 17 mln zł. 256 tys. ma dołożyć szpital USK, a UDSK - 128 tys. zł.

PAP - Izabela Próchnicka 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum