Białystok: rozbudowa szpitala onkologicznego do końca kwietnia 2015 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2014 17:12

30 mln zł będzie kosztowało dokończenie rozbudowy Białostockiego Centrum Onkologii - poinformowały we wtorek (15 lipca) władze szpitala, po rozstrzygnięciu przetargu na te prace. Inwestycja ma być gotowa do 30 kwietnia 2015 r. Pierwszemu wykonawcy wypowiedziano umowę, bo nie dotrzymywał terminów.

Białostockie Centrum Onkologii (BCO) to jedyny w regionie szpital dla chorych na raka. Podlega samorządowi województwa podlaskiego. Inwestycja BCO, dofinansowana ze środków unijnych, ma być gotowa do 30 kwietnia 2015 r. Jak poinformowała PAP dyrektorka szpitala dr Marzena Juczewska, o wyborze oferty decydowała najniższa cena.

W przetargu, podzielonym na trzy części, wybrano trzy firmy. Juczewska powiedziała, że umowa, jeśli nie będzie odwołań, zostanie podpisana do końca lipca. Następnie wykonawcy, zgodnie z umową, prace muszę rozpocząć w ciągu dwóch tygodni. Nowi wykonawcy będą musieli dokończyć adaptację trzech budynków, z parkingiem podziemnym i zagospodarowaniem terenu.

Karol Pilecki, członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za służbę zdrowia, mówił wcześniej PAP, że stopień zaawansowania budowy szpitala onkologicznego wynosi ok. 53 proc.

Rozpoczęta jesienią 2011 roku rozbudowa i modernizacja szpitala ma wpłynąć na poprawę warunków leczenia chorych na nowotwory i na skrócenie kolejek do specjalistów. Według wstępnych ustaleń prace miały zakończyć się we wrześniu tego roku, a spółka Polbud SA z Bielska Podlaskiego deklarowała nawet zakończenie budowy w czerwcu. Jednak, gdy problemy z nieterminowością zaczęły narastać, samorząd dał dyrekcji BCO zgodę na wypowiedzenie umowy i ogłoszenie przetargu na nowego wykonawcę. Pod koniec kwietnia placówka wypowiedziała umowę.

W połowie maja Sąd Rejonowy w Białymstoku ogłosił - na wniosek Centrum Onkologii w Bydgoszczy, które także budowała ta firma - upadłość obejmującą likwidację majątku Polbudu.

Prace w BCO obejmują częściowo rozbiórkę starych obiektów innego szpitala - ginekologicznego - które sąsiadują z centrum onkologii oraz budowę nowego, pięciokondygnacyjnego budynku z izbą przyjęć, przychodnią onkologiczną i pododdziałem chemioterapii dziennej.

W przebudowywanym budynku będzie mieścić się blok operacyjny, składający się z czterech sal, oddział chirurgii onkologicznej, w którym będzie 71 łóżek oraz oddział opieki paliatywnej z dziesięcioma łóżkami. Powstanie też podziemny parking o trzech kondygnacjach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum