Białystok: przeszczepiają nerki, będą przeszczepiać szpik i wątrobę

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2011 12:08

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku planuje utworzenie kliniki transplantacji szpiku, nerek i wątroby. Uczelnia jest przegotowana kadrowo, ale realizację przedsięwzięcia blokują kwestie finansowe związane z przebudową kliniki hematologii.

Białystok: przeszczepiają nerki, będą przeszczepiać szpik i wątrobę

– Transplantacje szpiku odbywają się przy klinikach hematologicznych. Chodzi o stworzenie całkowitej sterylności, którą wymusza leczenie immunosupresyjne – wyjaśnia profesor Lech Chyczewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Dodaje, że utworzenie kliniki transplantologii związane jest z rozbudową i restrukturyzacją Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, który docelowo będzie miał nieco mniej łóżek, natomiast jego kubatura zwiększy się dwukrotnie.

– Pieniądze z budżetu państwa otrzymaliśmy, prace ruszyły, ale środki przekazywane są w transzach. W br. będzie to kwota 28 mln zł – zaznacza prof. Chyczewski. – Jeśli pieniądze będą spływać systematycznie, to za 3-4 lata szpital zostanie przebudowany, a klinika hematologii powiększy się o sektor transplantologiczny – dodaje rzecznik UM w Białymstoku.

Obecnie w białostockim ośrodku wykonywane są przeszczepy nerek (w ubiegłym roku ponad 30). W nowej klinice będą też przeprowadzane transplantacje szpiku kostnego i wątroby. Placówka nie otrzymała jednak akredytacji dla ośrodka transplantacji serca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum