Białystok: powstanie oddział dla przewlekle chorych?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2011 13:30

Najbardziej zadłużony szpital w województwie podlaskim - Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku - w ramach restrukturyzacji planuje stworzyć oddział pielęgnacyjno - opiekuńczy dla 40. osób.

Białystok: powstanie oddział dla przewlekle chorych?
Od wielu lat w Białymstoku - 300-tysięcznym mieście - osoby przewlekle chore na próżno szukają pomocy. Wsparcie można znaleźć tylko w hospicjum, w którym jest zaledwie 21 łóżek.

Od kilku tygodni Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Białymstoku zarządza Urszula Łapińska. Jednym z pierwszych pomysłów nowej dyrektor było stworzenie oddziału pielęgnacyjno - opiekuńczego, na jaki Białystok czeka od lat.

Oddział ma być zlokalizowany w budynku po dawnej pediatrii. Miałby mieć 30., maksymalnie 40 łóżek oraz cztery łóżka dla osób wentylowanych mechanicznie. Według optymistycznego wariantu, nowy oddział ma ruszyć 1 stycznia 2012 r.

- Złożyłam już w Narodowym Funduszu Zdrowia deklarację, że przymierzam się do takiego przedsięwzięcia. Nie ukrywam, że dla tak zadłużonego szpitala to jest szansa na pewne pieniądze z NFZ, bo potrzeby są. W każdym szpitalu przebywają pacjenci przewlekle chorzy, więc podejrzewam, że łóżka na tym oddziale nie będą puste - mówi Łapińska i dodaje, że utworzenie takiego miejsca uchroni również część załogi przed zwolnieniami.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum