Białystok: powstanie Euroregionalne Centrum Farmacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2009 19:18

W Białymstoku powstanie Euroregionalne Centrum Farmacji, które będzie wypełniać nie tylko zadania edukacyjne w zakresie kształcenia przyszłych farmaceutów, ale także będzie bardzo nowoczesnym centrum badawczo-rozwojowym o zasięgu międzynarodowym.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku otrzymał na ten cel z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 54,74 mln zł - poinformowała w piątek (31 lipca) prof. Elżbieta Skrzydlewska - kierownik projektu, dziekan Wydziału Farmaceutycznego tej uczelni. Umowę Uniwersytet podpisał z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

Rozstrzygnięty został już przetarg na wybudowanie 4-piętrowego budynku, w którym będzie się mieściło Centrum - zarazem Wydział Farmaceutyczny uczelni. Z sześciu wybrana została oferta najtańsza firmy Budimex Dromex, o wartości blisko 20,4 mln zł.

Władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku liczą, że jeżeli nie będzie protestów innych oferentów, co wydłużyłoby procedurę, budowa mogłaby ruszyć we wrześniu. Oddanie obiektu do użytku ma nastąpić do jesieni 2011 roku, planowana jest tam wtedy inauguracja nowego roku akademickiego.

W Centrum Farmacji będą m.in. sale wykładowe, seminaryjne, laboratoria, apteka szkoleniowa, a także specjalistyczne pracownie naukowe - o łącznej powierzchni ok. 8 tys. m kw.

Jak powiedziała prof. Skrzydlewska, kiedy półtora roku temu Uczelnia podpisywała preumowę dotyczącą tej inwestycji, zarezerwowano dla niej w Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej 12,3 mln euro. Szacowano wówczas, biorąc pod uwagę kurs walutowy i koszty budowy w Polsce, że uniwersytet będzie musiał dołożyć ok. 5 mln zł.

Teraz jednak jest lepszy kurs euro i niższe koszty budowy.

- Obecnie wygląda na to, że uczelnia nie będzie musiała dołożyć do inwestycji ani złotówki - podkreśliła prof. Skrzydlewska.

Euroregionalne Centrum Farmacji w Białymstoku będzie mogło współpracować z innymi jednostkami medycznymi z Polski i obszarów przygranicznych, ale także np. w zakresie analiz farmaceutycznych - z policją, prokuraturą, strażą pożarną czy Strażą Graniczną. Nowa baza dydaktyczna poprawi warunki kształcenia studentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum