Białystok: otwarto zmodernizowaną za 11 mln zł pediatrię i nefrologię dziecięcą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2021 19:23

11 mln zł kosztowała modernizacja otwartego w poniedziałek (1 lutego) w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku oddziału pediatrii i nefrologii dziecięcej. Rocznie jest tu hospitalizowanych ponad 1,4 tys. dzieci.

Białystok: otwarto zmodernizowaną za 11 mln zł pediatrię i nefrologię dziecięcą
Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Po przebudowie na oddziale jest 30 łóżek dla pacjentów do 18 lat.

Sale pacjentów mają łazienki. Na oddziale są miejsca dla najmłodszych dzieci do 3 lat i dla dzieci starszych. W salach dla maluchów mogą także nocować rodzice. Na oddziale jest też infrastruktura, z której mogą korzystać rodzice opiekujący się swoimi dziećmi: krzesła, fotele, lodówka, by mogli zjeść posiłek czy odpocząć. Jest pokój zabaw dla dzieci, działa oddział szkolno-przedszkolny.

Prace na oddziale dziecięcym trwały około roku - poinformował dyrektor szpitala wojewódzkiego dr Cezary Nowosielski. Dodał, że budynek oddziału jest nowoczesny. Ordynator oddziału pediatrii i nefrologii dziecięcej, specjalista chorób dzieci i specjalista nefrolog Grażyna Nawara dodała, że na oddziale jest hospitalizowanych rocznie 1,4 tys. pacjentów, a 6-7 tys. jest przyjmowanych w przyszpitalnych poradniach: nefrologii dziecięcej, neurologicznej, kardiologicznej, pulmonologicznej, alergologicznej. Dodała, że w lutym na oddział ma trafić nowoczesny sprzęt kupiony za pieniądze z UE m.in. EKG czy EEG.

Wojewódzka konsultant w dziedzinie pediatrii, na co dzień dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prof. Anna Wasilewska zaznaczyła, że oddział pediatrii w szpitalu wojewódzkim jest miejscem ważnym, bo odciąża w codziennej pracy i opiece nad małymi pacjentami właśnie szpital UDSK, który jest jedynym wysokospecjalistycznym szpitale dziecięcym w woj. podlaskim. Oceniła, że współpraca z oddziałem jest bardzo dobra. Dodała także, że oddział odgrywa ważną rolę w kształceniu przyszłych lekarzy, odbywają się tam staże i rezydentury.

Szpital podlega samorządowi województwa podlaskiego. Jest jednym z największych w regonie. Marszałek województwa Artur Kosicki poinformował podczas otwarcia oddziału, że prawie 8 mln zł na modernizację pochodziło z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, 3 mln zł z budżetu województwa. Marszałek zaznaczył, że dzięki zakończonym pracom na oddziale poprawi się jakość usług medycznych i komfort leczenia małych pacjentów.

Izabela Próchnicka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum