Białystok: nowa część szpitala klinicznego ma być gotowa w tym roku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2014 15:41

Pod koniec 2014 r. pierwsi pacjenci powinni już korzystać z nowej, dobudowywanej części Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku - poinformowały władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Inwestycję oglądał w poniedziałek (24 lutego) premier Donald Tusk.

Premier podkreślił, że rozbudowa tej placówki jest obecnie "najbardziej imponująca", największa tego typu w Polsce. Wieloletnia inwestycja oznacza koszt ponad 509 mln zł. Pieniądze w całości pochodzą z budżetu państwa. Tusk podkreślił, że bardzo ważne jest, by te pieniądze, jak również środki unijne wydawane na inne inwestycje w kraju, wpływały na komfort życia ludzi. 

Inwestycja w białostockim szpitalu podniesie komfort leczenia pacjentów. - To oznacza np. sale szpitalne jedno-, dwuosobowe, a nie tak jak jest w wielu miejscach - także w Białymstoku do dziś - (sale są) kilku- albo kilkunastoosobowe. Tak powinny wyglądać standardy w niedalekiej przyszłości w polskiej służbie zdrowia - zaznaczył premier. 

W 2014 r. na inwestycję jest zagwarantowanych 140 mln zł - powiedział dziennikarzom rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Jacek Nikliński. Już wcześniej władze uczelni i szpitala informowały, że rozbudowa nie oznacza, że przybędzie łóżek szpitalnych, ale że poprawią się warunki leczenia i pobytu chorych, dla których są przygotowywane sale jedno- lub dwuosobowe z łazienkami. 

Nikliński dodał też, że obecnie trwające przetargi na wyposażenie dobudowanej części szpitala, są zrealizowane w połowie. Zaznaczył, że są one skomplikowane, dotyczą zakupów aparatury i sprzętu medycznego. Sytuację utrudnia fakt, że bez niektórych elementów wyposażenia nie można zakończyć budowlanych robót wykończeniowych. Rektor dodał, że to najtrudniejszy proces w budowie. 

Od 2015 r. będzie prowadzona modernizacja starej części szpitala. Po zakończeniu inwestycji powierzchnia szpitala wzrośnie dwukrotnie - do 68 tys. metrów kw. Wszystkie prace mają być zakończone do końca 2017 r. Nie zmieni się jednak liczba szpitalnych łóżek. Obecnie jest ich ponad 830. 

Dobudowana część szpitala ma m.in. lądowisko dla śmigłowców ratunkowych, które znajduje się na podgrzewanym dachu. Będzie tam także oprócz pionu ratunkowego zlokalizowany pion zabiegowy. Powstaje 12 sal operacyjnych z najnowocześniejszym wyposażeniem. 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku przyjmuje rocznie około 32 tys. pacjentów na oddziałach i 130 tys. w poradniach. Jest największym i najbardziej specjalistycznym szpitalem leczącym dorosłych pacjentów w woj. podlaskim. To również baza dydaktyczna dla studentów z kraju i zagranicy oraz młodych lekarzy, którzy kształcą się w Białymstoku na Uniwersytecie Medycznym. Szpital jest w dobrej kondycji finansowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum