Białystok: modernizacja budynku neurologii szpitala wojewódzkiego - zakończona

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2020 15:02

Ponad 20 mln zł kosztowała modernizacja i wyposażenie budynku neurologii szpitala wojewódzkiego w Białymstoku. Znajduje się tam część oddziału neurologii z pododdziałem udarowym tego szpitala. W środę obiekt oddano do użytku. Pomoc znajdą tam m.in. chorzy po udarach mózgu.

Białystok: modernizacja budynku neurologii szpitala wojewódzkiego - zakończona
W środę obiekt oddano do użytku Fot. Shutterstock

Wyremontowany budynek pochodzi z 1948 r., ostatni remont przechodził w latach 70. XX w. Po obecnej modernizacji znajduje się tam 45 łóżek dla pacjentów z chorobami neurologicznymi, z czego 20 dla osób po udarach mózgu - poinformował podczas otwarcia obiektu odpowiedzialny za ochronę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Marek Malinowski. Szpital wojewódzki w Białymstoku podlega samorządowi województwa podlaskiego.

Marek Malinowski poinformował, że same prace budowlane kosztowały 18,8 mln zł. Podał, że 11,8 mln zł na remont pochodziło z budżetu województwa podlaskiego, ponad 6,8 mln zł to środki z budżetu państwa, wkład własny wnosił także szpital (było to 200 tys. zł - PAP). Malinowski dodał, że w ostatnim czasie z budżetu państwa na zakup aparatury medycznej na oddział pozyskano jeszcze z budżetu państwa 1,8 mln zł., 650 tys. na wyposażenie w sprzęt i zakup mebli przeznaczył także samorząd województwa.

Po remoncie pacjenci mają do dyspozycji sale 1-2 i 3-osobowe z łazienkami, przed remontem sale były wieloosobowe.

Na czas modernizacji budynku, oddział neurologii z pododdziałem udarowym był przeniesiony do innej części szpitala. Wiązało się to z mniejszą liczbą łóżek dla pacjentów neurologicznych. Dyrektor szpitala wojewódzkiego Cezary Nowosielski poinformował, że oddział neurologii będzie się teraz znajdował w obu tych lokalizacjach. Marek Malinowski dodał, że łącznie na całym oddziale neurologii od czerwca będzie 70 łóżek, plan zakłada, by od września były to 92 łóżka.

Wicedyrektor podlaskiego oddziału NFZ Agata Dyszkiewicz wskazała, że w Podlaskiem działa pięć szpitali, gdzie są leczeni pacjenci z chorobami neurologicznymi, w tym cztery świadczące pomoc chorym po udarach mózgu. W sumie tzw. łóżek neurologicznych w całym regionie jest 191. Jak oceniła, to "ciągle mało", dlatego ważne są kolejne, które dochodzą w związku z zakończonym remontem, bo oznacza to dla pacjentów większą dostępność do świadczeń.

Szpital wojewódzki w Białymstoku rocznie przyjmuje ok. 2 tys. pacjentów z różnymi problemami neurologicznymi, trafia tam ok. 700 osób z udarami mózgu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum