Białystok: dotacja z PFRON wesprze likwidację barier architektonicznych w CKU

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2018 17:36

Miasto Białystok otrzymało 150 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na zlikwidowanie barier architektonicznych w Centrum Kształcenia Ustawicznego (CKU). Dzięki temu osoby niepełnosprawne będą miały lepszy dostęp do tej placówki edukacyjnej.

PFRON dofinansowuje projekty dot. likwidacji barier architektonicznych Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W poniedziałek w siedzibie PFRON w Białymstoku prezydent miasta Tadeusz Truskolaski wraz z p.o. dyrektora oddziału podlaskiego PFRON Grażyną Bogdańską w obecności dyrektor CKU Bożeny Krasnodębskiej podpisali umowę, dzięki której budynek CKU zostanie przebudowany na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Projekt realizowany będzie pod nazwą "Budowa szybu windowego wraz z przebudową Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku przy ulicy Ciepłej 32". Jak poinformowała dyrektor CKU dzięki przebudowie w budynku, który pochodzi z lat 50-tych zostanie zamontowana platforma schodowa, zlikwidowane zostaną progi, wymienione zostaną podłogi oraz drzwi, a ciągi komunikacyjne i pomieszczenia higieniczno-sanitarne zostaną dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych.

Krasnodębska podkreśliła, że dzięki przebudowie placówki niepełnosprawni mieszkańcy miasta będą mieli łatwiejszy dostęp do edukacji i aktywizacji zawodowej. Dyrektor dodała, że dzięki tym działaniom, niepełnosprawni białostoczanie będą mogli w pełni skorzystać z oferty CKU - jedynej publicznej placówki kształcenia dorosłych w mieście. Podała, że są tam prowadzone zajęcia w zakresie kreowania ścieżki swojego rozwoju, poradnictwa indywidualnego oraz różnego rodzaju kursy i szkolenia.

Całkowity koszt realizacji projektu to ok. 450 tys. zł, 150 tys. zł to środki z PFRON-u, a pozostałe 300 tys. zł. pochodzą z budżetu miasta. Projekt w CKU ma być zrealizowany do czerwca 2019 r.

P.O. dyrektora oddziału podlaskiego Grażyna Bogdańska przypomniała, że z PFRON na potrzeby niepełnosprawnych mieszkańców miasto Białystok od 2006 r. otrzymało ponad 72,8 mln zł, a na wsparcie zatrudnienia oraz rehabilitacji społecznej i zawodowej - prawie 68,7 mln zł. Oddział podlaski PFRON dofinansował w sumie 41 projektów w ramach likwidacji barier architektonicznych.

PFRON poinformował, że w ramach podpisanej w poniedziałek umowy wsparcie w wysokości 70 tys. zł otrzymał również Zespół Placówek Oświatowych "ADA".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum