Białystok: błyskawiczne inwestycje za unijne pieniądze

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 07 października 2010 12:36

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku będzie miał coraz lepsze warunki do nauki dla swoich studentów. Wielkie inwestycje za unijne pieniądze wykonywane są w bardzo szybkim tempie, trochę wolniej idą te z państwowych dotacji.

Białystok: błyskawiczne inwestycje za unijne pieniądze

– Z inwestycjami finansowanymi z unijnych pieniędzy nie ma problemu. Gorzej jest z tymi, które są finansowane z budżetu państwa. Czasami trzeba wstrzymywać budowę w oczekiwaniu na kolejną transzę pieniędzy. Tak sytuacja miała miejsce w przypadku budowy gmachu Wydziału Nauk o Zdrowiu. Wykonawca bardzo szybko realizował kolejne etapy inwestycji i tym samym szybko wykorzystywał pieniądze – tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl prof. Lech Chyczewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Jednak mimo przejściowych trudności, ta inwestycja zostanie zakończona w przyszłym roku. Dla porównania, prof. Chyczewski podaje przykład Eurocentrum Farmacji, którego budowa finansowana jest z unijnych środków.

– W tym przypadku tempo prac wygląda inaczej, ponieważ pieniądze realnie są. Ta inwestycja pochłonie w sumie 50 mln zł, rozpoczęła się w sierpniu 2009 r.  W tej chwili wykańczane są już wnętrza. Na czerwiec 2011 r. planowane jest jej zakończenie, a 1 października studenci rozpoczną zajęcia w tym budynku. Prace toczą się dużo szybciej niż przewidywano – mówi prof. Lech Chyczewski.

Co do dotacji państwowych, to uczelnia stara się teraz pozyskać pieniądze na rozbudowę i restrukturyzację Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Cała inwestycja ma kosztować 500 mln zł.

– W tym roku wystąpiliśmy o 80 mln zł. Na razie w projekcie budżetu zapisano jednak tylko 22 mln zł. Oczywiście będziemy starali się rozmawiać o tym, aby przyznano nam więcej środków, tym bardziej, że jesteśmy już przygotowani do tej inwestycji, wykonano niezbędną dokumentacje i projekt – podsumowuje rzecznik uczelni.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum