Białystok: będzie nowoczesny śmigłowiec ratunkowy

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2010 08:45

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w ciągu roku wzbogaci się o 23 śmigłowce ratunkowe. Jeden z nowych helikopterów - Eurocopter, najpóźniej w grudniu 2010 roku trafi do Białegostoku.

Śmigłowce Mi-2 i ich załogi zapisały historyczne karty w rozwoju Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W województwie podlaskim bazują dwa helikoptery pogotowia lotniczego. Oba równie wysłużone. Suwalski śmigłowiec Mi-2 uległ wypadkowi dwa lata temu. Stało się to podczas podchodzenia maszyny do lądowania. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Po tej katastrofie do Suwałk trafił zastępczy śmigłowiec. Z kolei białostocki helikopter LPR został uszkodzony kilka tygodni temu w Dąbrowie Białostockiej. Maszyna została naprawiona.

Śmigłowce Mi-2 latające w LPR są powolne i nie mogą wykonywać zadań w nocy. Posiadają zmodernizowane silniki (Mi-2 ma 2 silniki), co pozwala na bezpieczne wylądownie w razie awarii jednego z nich, ale nie daje możliwości kontynuowania lotu. Nowoczesne Eurocoptery nie mają takich mankamentów.

Jak podkreślają w LPR, dostawa śmigłowców Erocopter nie jest jednak jednoznaczna z natychmiastowym wdrożeniem ich do dyżurów. Warunkiem rozpoczęcia działalności operacyjnej nowej maszyny jest ukończenie szkolenia przez pilotów i członków załóg oraz zapewnienie maszynom odpowiedniej bazy.
W Białymstoku taka bazę trzeba wybudować. Trwa załatwianie formalności.

Koszt budowy nowej bazy na białostockim lotnisku to ponad dwa miliony złotych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum