Białystok: będzie dzienny oddział psychogeriatryczny

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 września 2009 13:13

W budynkach po przychodni chirurgicznej Szpitala Wojewódzkiego im. Śniadeckiego w Białymstoku powstanie centrum zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam miejsce m.in. dla dziennego oddziały psychogeriatrycznego, który będzie opiekował się cierpiącymi na chorobę Alzheimera.

Budynek przy Radzymińskiej opustoszał po tym, jak w czerwcu przychodnia chirurgiczna została przeniesiona na ul. Skłodowską. Przeprowadzka była związana z wieloetapowym planem skupienia wszystkich oddziałów szpitala Śniadeckiego w jednym miejscu.

– Na Radzymińskiej swoje miejsce znajdą dzienne oddziały psychiatryczne dla młodzieży i dorosłych, punkt interwencji kryzysowej, zespół leczenia środowiskowego, a także dzienny oddział psychogeriatryczny, który będzie opiekował się chorymi na alzheimera – mówi Gazecie Wyborczej Białystok Jan Kwasowski, rzecznik marszałka województwa podlaskiego.

Obecnie w mieście jest tylko dziesięć miejsc dla białostoczan dotkniętych tym schorzeniem i to tylko w prywatnej placówce. Potrzeby są dużo większe. W Białymstoku jest wiele osób chorych na alzheimera, które nie mają się gdzie podziać.

– To problem nie tylko ich, ale i ich rodzin, opiekunów, którzy często są zmuszeni opiekować się nimi kosztem pracy – podkreśla Tomasz Goździkiewicz, dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, do którego te oddziały będą należeć.

Na nowym oddziale będzie możliwość dziennej opieki nad 24 takimi chorymi. Będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, rehabilitację i terapię zajęciową. Dotychczas oddziały psychiatryczne (ale bez psychogeriatrii) mieściły się przy ul. Warszawskiej w Białymstoku, obok ginekologii i położnictwa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Ale wkrótce i musiałaby opuścić budynki. Powód: przebudowa i reorganizacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i Białostockiego Centrum Onkologii.

Cały kompleks przy ul. Warszawskiej ma być przeznaczony na potrzeby rozbudowanego Centrum Onkologii. Na potrzeby ginekologii i położnictwa zostaną wybudowane nowe obiekty przy ul. Skłodowskiej-Curie.

Pozostawał problem z tym, co zrobić z oddziałami szpitala psychiatrycznego w Choroszczy, które też musiały się stamtąd wynieść. Dyrektor Goździkiewicz nie żałuje jednak utraty starej siedziby.

Zarząd województwa postanowił, że na potrzeby oddziałów psychiatrycznych zostanie przeznaczony cały budynek, który ma dwie kondygnacje oraz ewentualnie poddasze, które trzeba byłoby zaadaptować. Według wstępnych ocen pochłonie to ponad milion złotych.

Niezależnie od białostockich przeprowadzek Szpital Psychiatryczny w Choroszczy otrzymał od zarządu województwa 350 tys. zł na wykonanie adaptacji parteru budynku na potrzeby Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego z Rehabilitacją Psychiatryczną. Dzięki adaptacji przybędzie 25 nowych łóżek. Władze województwa zgodziły się też na 10-milionową inwestycję w tym szpitalu. Będzie ona przeznaczona na budowę centralnej izby przyjęć oraz oddziału neurologii. Jeśli radni się zgodzą, pierwsze 4 mln trafią na ten cel jeszcze z tegorocznego budżetu, kolejne - na początku następnego roku. Cała inwestycja wraz z wyposażeniem mają być zakończone już na jesieni 2010 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum