Białystok: Uniwersytet Medyczny zainwestuje w sprzęt kilkanaście mlilionów złotych z UE

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia   • 07 września 2009 13:58

Dzięki kilkunastomilionowemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zakupi sprzęt laboratoryjny, który przyśpieszy diagnostykę nowotworów i ułatwi dobieranie metod leczenia.

Białystok: Uniwersytet Medyczny zainwestuje w sprzęt kilkanaście mlilionów złotych z UE
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na doposażenie laboratoriów patomorfologii i farmacji oraz remonty pomieszczeń UM otrzyma w sumie 14 mln zł. 10,7 mln zł z tej kwoty to dotacja z Unii Europejskiej z programu „Rozwój Polski Wschodniej”

Na inwestycjena patomorfologii przeznaczonych zostanie 8 mln zł. Uczelnia chce m.in. zakupić unikatowy, produkowany na świecie tylko przez jedną z japońskich firm, sprzęt, który pozwala szybciej niż tradycyjnymi metodami przygotować i zbadać pobrany wycinek. Czas ten skróci się do 3-4 dni (tradycyjnie cały proces diagnozy może nawet trwać około dwóch tygodni).

Prof. Lech Chyczewski, kierujący Zakładem Klinicznej Biologii Molekularnej, tłumaczy, że tradycyjnie pobrane do badań tkanki poddaje się obróbce m.in. w formalinie, co po pierwsze dłużej trwa, ale i niszczy w próbce kwasy nukleinowe (RNA, DNA), a to powoduje, że taka próbka nie jest przydatna do precyzyjnej kwalifikacji leczenia.

W nowej metodzie nie używa się formaliny, a to daje możliwość celowanego leczenia niektórych nowotworów, np. raka jelita grubego czy raka płuca. Urządzenie przygotowuje badaną tkankę do formy kostki w parafinie. Można ją potem „kroić” na bardzo cienkie (grubość kilku mikrometrów) elementy, które badane są pod mikroskopem wysokiej klasy.

Dzięki unijnym pieniądzom będzie też zakupiona aparatura do laboratoryjnych badań chemicznych i biochemicznych, do analiz farmaceutycznych, do badania materiału biologicznego, wysokiej klasy mikroskopy – głównie z myślą o badaniach farmakologicznych nad leczeniem chorób cywilizacyjnych czy nowotworów.

Projekt będzie realizowany do końca 2012 roku. Jego głównym celem jest poprawa infrastruktury badawczo-rozwojowej uczelni.

Prof. Elżbieta Skrzydlewska, dziekan wydziału farmacji UM w Białymstoku poinformowała, że ruszyła budowa Euroregionalnego Centrum Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

To drugi projekt, realizowany przez uczelnię dzięki programowi "Rozwój Polski Wschodniej". Centrum ma być nowoczesna placówką badawczo-rozwojową o zasięgu międzynarodowym, ma też służyć edukacji przyszłych farmaceutów. Z UE pochodzi na ten cel 54,7 mln zł.

Budowa centrum ma się zakończyć jesienią 2011 roku. W Centrum Farmacji będą m.in. sale wykładowe, seminaryjne, laboratoria, apteka szkoleniowa, a także specjalistyczne pracownie naukowe - o łącznej powierzchni ok. 8 tys. m kw.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze