Białystok: Uniwersytet Medyczny inwestuje z myślą o konkurencyjności

Autor: PM/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2011 16:07

Na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (UMB) trwają intensywne prace budowlane. Równocześnie prowadzone są co najmniej trzy duże inwestycje, w tym jedna za pół miliarda złotych.

Białystok: Uniwersytet Medyczny inwestuje z myślą o konkurencyjności

‒ Najważniejsza inwestycja dla nas to rozbudowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Jej warrtość, to ok. pół miliarda złotych. Projekt ten będziemy realizować z budżetu państwa ‒ mówi portalowi rynekzdrowia.pl profesor Lech Chyczewski, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Przygotowywany jest plac pod budowę nowego budynku, w którym powstanie blok operacyjny z lądowiskiem dla helikopterów na dachu. W nowym gmachu swoje miejsce znajdą również szpital psychiatryczny i administracja szpitala. 

Profesor Chyczewski bardzo ostrożnie ocenia datę oddania nowego budynku szpitala do użytku: – Zakończenie inwestycji będzie zależało od dopływu gotówki z budżetu. W pesymistycznej wersji przewidujemy je na 2015 rok. 

Koniec budowy nowego skrzydła Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nie oznacza jednak końca inwestycji. 

‒ Po zakończeniu budowy będziemy remontować cały szpital. To będzie bardzo wymagająca operacja logistyczna, bo przecież szpital będzie musiał cały czas działać ‒ dodaje profesor Chyczewski. 

Na UMB za pieniądze z Unii Europejskiej powstaje także Euroregionalne Centrum Farmacji Uniwersytetu Medycznego. W nowym gmachu miejsce znajdzie wydział farmaceutyczny białostockiej uczelni.

Środki na realizację tej inwestycji w wysokości 54 mln zł uniwersytet otrzymał w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej. Zakończenie budowy planuje się na grudzień br., choć są spore szanse, że już w październiku tego roku studenci farmacji będą mieli zajęcia w nowym gmachu. 

W 2012 roku ma się zakończyć jeszcze jeden duży projekt inwestycyjny UMB – modernizacja bazy naukowej uniwersytetu. Modernizacja przewiduje remont pomieszczeń przeznaczonych do działalności naukowo-badawczej. 

Inwestycje mają wzmocnić pozycję dydaktyczną i naukową białostockiej uczelni, umożliwiając jej lepszą współpracę z innymi ośrodkami medycznymi w Polsce i za granicą. Poprawią też konkurencyjność UMB. Profesor Chyczewski nie ma wątpliwości, że inwestycje, jakie prowadzi Uniwersytet Medyczny przyciągną do Białegostoku studentów z regionu, a być może z całego kraju. 

‒ My nigdy nie narzekaliśmy na brak studentów, ale w tej chwili studenci wybierają te lokalizacje i te uczelnie, które oferują lepsze warunki kształcenia, a Białystok jest dobrym miejscem do studiowania ‒ zapewnia rzecznik Uniwersytetu Medycznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum