Białystok: 6,8 mln zł na modernizację oddziału neurologii w szpitalu wojewódzkim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2018 12:11

6,8 mln zł z budżetu państwa trafi do samorządu województwa podlaskiego na kompleksowy remont i przebudowę budynku oddziału neurologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku. Efektem inwestycji ma być lepsza opieka nad chorymi, m.in. po udarach mózgu.

Ostatnią kompleksową modernizację budynek przechodził w latach 70. ub. wieku Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Umowę w sprawie dotacji podpisali w piątek w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, marszałek województwa Jerzy Leszczyński i odpowiedzialny za ochronę zdrowia członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk. Szpital wojewódzki w Białymstoku podlega samorządowi województwa.

Planowany łączny koszt inwestycji to 13,6 mln zł, a rządowa dotacja stanowi połowę planowanych kosztów - wyjaśnił wojewoda Bohdan Paszkowski. Podkreślił, że pieniądze z rezerwy budżetu państwa pochodzą z puli, która jest w dyspozycji ministra inwestycji i rozwoju, przyznano je na mocy decyzji ministra finansów. Wojewoda zauważył, że wniosek o dotację złożył kilka miesięcy temu zarząd województwa. 5,6 mln zł ma być wydane w 2018 r., pozostałe pieniądze w 2019 r.

Dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku Cezary Nowosielski przypomniał, że budynek, który będzie remontowany ma 70 lat, powstał w 1948 r, modernizację przechodził w latach 70. ub. wieku, wymaga zatem kompleksowej modernizacji. Planowana jest dobudowa jednego piętra. W obiekcie mieści się obecnie także rehabilitacja, ale będzie przeniesiona w inne miejsce.

Nowosielski zaznaczył, że oddział neurologii ma 92 łóżka i pododdział udarowy. Rocznie jest tam leczonych ok. 3 tys. pacjentów.

Po podpisaniu umowy szpital wojewódzki ogłosi przetarg na modernizację obiektu w systemie zaprojektuj wybuduj. Inwestycja musi być zrealizowana do końca 2019 r. Na ten czas remontu oddział  będzie przeniesiony w inne miejsce.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński podkreślił, że samorząd regionu, z własnego budżetu dokłada do tego przedsięwzięcia 6,6 mln zł. Ocenił, że to "przykład dobrej współpracy" w łączeniu środków rządowych i samorządowych. Marszałek przypomniał, że w latach 2014-2017 na różne inwestycje w szpitalu wojewódzkim samorząd regionu przeznaczył ponad 60 mln zł.

Członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk poinformował, że w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku będą realizowane kolejne inwestycje dofinansowane z UE: remont rehabilitacji czy urologii.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum