×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Białystok: 6,7 mln zł unijnej dotacji na rehabilitację w szpitalu wojewódzkim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia31 października 2017 12:35

6,7 mln zł unijnego dofinansowania otrzymał Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku na remont i modernizację budynku, w którym będzie działał nowoczesny ośrodek rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej. Dzięki temu ma się poprawić komfort pacjentów.

Białystok: 6,7 mln zł unijnej dotacji na rehabilitację w szpitalu wojewódzkim
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ramach konkursu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) na lata 2014-2020 szpital otrzymał 6,7 mln zł dofinansowania na projekt remontu i modernizacji budynku, w którym będzie działał nowoczesny ośrodek rehabilitacyjny. Koszt całego projektu to 9,1 mln zł; 2 mln zł to wkład własny z budżetu województwa.

- To długo oczekiwana inwestycja, która poprawi warunki, jeśli chodzi o rehabilitację - powiedział we wtorek (31 października) podczas podpisania umowy marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Dyrektor szpitala Cezary Nowosielski dodał, że będzie to duża inwestycja, która znacznie poprawi komfort pacjentów. Mówił, że szpital ma jeden z największych w regionie oddziałów rehabilitacyjnych; rocznie rehabilitowanych jest na oddziale ponad 360 pacjentów.

W ramach projektu 4-kondygnacyjny budynek, w którym mieścił się wcześniej oddział laryngologii i okulistyki przejdzie gruntowny remont i będzie dostosowany do obecnie obowiązujących standardów krajowych i europejskich - mówił ordynator oddziału rehabilitacji dr Jerzy Lewko.

W budynku będzie działała poradnia rehabilitacyjna, ośrodek do rehabilitacji dziennej, na dwóch piętrach zostaną rozmieszczone nowoczesne oddziały rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej. Znajdą się też sale gimnastyczne, przebieralnie i zaplecze. Lewko powiedział, że w ramach projektu zostanie kupiony nowoczesny sprzęt przede wszystkim do rehabilitacji pacjentów neurologicznych.

Wyposażone w profesjonalny sprzęt zostaną też gabinety logopedów i psychologów, a także ośrodek do rehabilitacji dziennej, gdzie mają być dobre warunki dla pacjentów z bólami kręgosłupa. Poprawią się też warunki pracy z pacjentem; szpital stawia na pracę indywidualną.

Dyrektor szpitala mówił, że nie ma w planach, by w nowym budynku zwiększać liczbę łóżek na oddziałach rehabilitacji (obecnie to 41 łóżek), chodzi przede wszystkim o zwiększenie komfortu pacjentów. Obecnie w szpitalu pacjenci neurologiczni na rehabilitację przyjmowani są od razu, a na rehabilitację ogólnoustrojową muszą czekać ok. roku.

Nowosielski poinformował, że przetarg na remont i modernizację zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku, a inwestycja ma być gotowa pod koniec przyszłego roku. Dodał, że po zamknięciu tej inwestycji i przeniesieniu tam rehabilitacji będzie możliwe rozpoczęcie prac na oddziale neurologicznym, gdzie obecnie znajdują się też oddziały rehabilitacyjne.

W tym roku w szpitalu wojewódzkim oddano do użytku dwie duże inwestycje: nowoczesny blok położniczo-ginekologiczny oraz dwa oddziały: otolaryngologii i chorób oczu, a także salę z dodatkowymi łóżkami intensywnego nadzoru na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

W ramach konkursów związanych ze zdrowiem w RPOWP na lata 2014-2020 zarezerwowano ponad 218 mln zł - poinformował na konferencji wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno. Dodał, że większość tych pieniędzy będzie rozdysponowana w tym i w przyszłym roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze