PAP/Rynek Zdrowia | 25-02-2019 14:55

Białystok: 10,9 mln zł dotacji od samorządu na modernizację oddziału neurologii

10,9 mln zł z budżetu województwa dostanie Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku na trwającą modernizację oddziału neurologii. Marszałek województwa i dyrekcja szpitala podpisali w poniedziałek (25 lutego) umowę w tej sprawie.

Marszałek Artur Kosicki i dyrektor szpitala wojewódzkiego Cezary Nowosielski wyrazili nadzieję, że do końca 2019 r. prace budowlane na oddziale zakończą się. Fot. Fotolia

Dotacja dotyczy budynku, gdzie będzie się mieścić oddział neurologii z pododdziałem udarowym. To jeden z największych w regionie oddziałów neurologii - podkreślali marszałek Artur Kosicki i dyrektor szpitala wojewódzkiego Cezary Nowosielski. Obaj wyrazili nadzieję, że do końca 2019 r. prace budowlane na oddziale zakończą się.

Szpital wojewódzki podlega samorządowi województwa i jest jednym z największych w regionie.

Marszałek Artur Kosicki mówił, że oddział neurologii to ważna inwestycja dla regionu.

- Tak jak powiedzieliśmy podczas kampanii wyborczej, ochrona zdrowia jest dla nas rzeczą priorytetową i będziemy większość działań z naszego budżetu kierowali właśnie w tę materię, tzn. w poprawę usług, poprawę inwestycji, które są związane z ochroną zdrowia - powiedział Kosicki.

Marszałek przypomniał, że w 2018 r. był przekazany na ten cel prawie 1 mln zł z budżetu województwa, a w 2019 r. zostanie przekazane kolejne 10,9 mln zł.

Urząd marszałkowski przypomina także, że łączny koszt inwestycji to 18,9 mln zł. 6,8 mln zł na ten cel to pieniądze z budżetu państwa, prawie 200 tys. zł to wkład własny szpitala. Oddział będzie również doposażony w sprzęt medyczny. Marszałek Kosicki przypomniał, że przeznaczono na ten cel w 2018 r. 1,8 mln zł. 1,5 mln zł z tej kwoty to pieniądze z budżetu państwa, prawie 350 tys. pochodzi z budżetu województwa, prawie 18,5 tys. zł to środki szpitala.

Dyrektor szpitala wojewódzkiego Cezary Nowosielski powiedział, że oddział neurologii z pododdziałem udarowym to ok. 90 łóżek dla pacjentów.

- Plan jest taki, żebyśmy do końca roku wyremontowali ten oddział. I też mamy plany na przyszłość, żeby dobudować tutaj jeszcze jedno skrzydło i umieścić w nim pododdział udarowy - mówił Nowosielski. Dodał, że prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem, są zaawansowane w ponad 10 proc. Zaznaczył, że modernizowany budynek jest stary. Powstał w 1948 r. Ostatnio był przebudowywany w latach 70.

Jak wcześniej informował szpital wojewódzki, na oddziale neurologii rocznie jest przyjmowanych około trzech tysięcy pacjentów.