Białostockie Centrum Onkologii z dotacją od województwa

Autor: DK/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2017 20:20

Białostockie Centrum Onkologii otrzyma od zarządu województwa podlaskiego blisko pół miliona złotych - na uaktualnienie dokumentacji przebudowy jednego z budynków i zakup nowoczesnej aparatury. Decyzje te zapadły we wtorek (21 marca br.) w miejscu niecodziennym, jak na posiedzenia zarządu województwa, bo w sali wykładowej BCO przy ul. Ogrodowej.

Białostockie Centrum Onkologii z dotacją od województwa
Na zdj. Białostockie Centrum Onkologii Fot. archiwum

Zarząd województwa postanowił tam przenieść tę część posiedzenia, która dotyczyła właśnie BCO oraz mapy potrzeb zdrowotnych w woj. podlaskim.

Szefowa placówki dr Marzena Juczewska wskazała przy tym na najistotniejsze inwestycje niezbędne dla dalszego funkcjonowania BCO na dotychczasowym, wysokim poziomie. A są to m.in:

- budowa i modernizacja sterylizatorni i apteki szpitalnej z pracownią cytostatyków (koszt inwestycji ok. 12 400 000 zł)

- przebudowa budynku 7/8 na potrzeby oddziału onkologii klinicznej z pododdziałem chemioterapii dziennej i zakładem diagnostyki obrazowej (koszt ok. 28 mln zł)

- przebudowa budynku nr 5/3 – na potrzeby zakładu radioterapii, oddziału brachyterapii i zakładu rehabilitacji.

- Poddoddział chemioterapii dziennej ma znaczenie szczególne, bo przychodzi do nas na dzienne leczenie coraz więcej pacjentów. W roku 2016 przyjęliśmy ich o 1500 więcej niż w roku poprzednim – tłumaczyła dyrektor Juczewska. - Również zakład radioterapii nie mieści się obecnie w jednym miejscu a w kilku na terenie różnych budynków szpitala i jest to bardzo uciążliwe zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu.

Dyrektor Juczewska podkreślała wyjątkowe warunki, jakie oferuje BCO swoim pacjentom:

- Jesteśmy placówką, która jako jedyna w regionie oferuje wiele unikatowych metod leczenia, stosujemy najnowocześniejsze techniki, mamy coraz lepszy sprzęt i specjalistów. Świadczyć może o tym fakt, iż w swoim gronie mamy aż 23 specjalistów radioterapii z międzynarodowym certyfikatem.

Marszałek Bogdan Dyjuk stwierdził, iż wierzy, że na pewno uda się przebudować aptekę szpitalną i sterylizatornię.

- Na resztę musimy szukać pieniędzy, a tych nawet w ostatnim rozdaniu dużych unijnych funduszy nie jest na ochronę zdrowia zbyt wiele - podkreślał. - Mam nadzieję, że NFZ, a to on jest przecież odpowiedzialny za leczenie szpitalne w Polsce, nie będzie obniżał stawek dla onkologii, bo to przede wszystkim pozwoli zaplanować i codzienną pracę, i dalszy rozwój placówki.

Zarząd województwa podczas obecności w BCO podjął dwie uchwały dotyczące tej placówki:

- przyznał dotację celową w wys. 400 tys. zł na aktualizację dokumentacji projektowej budynku nr 7/8 BCO (po części położniczo-ginekologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku);

- przyznał dotację celową w wys. 60 tys. zł jako część kosztów zakupu sprzętu medycznego na oddział chirurgii onkologicznej (m.in. do wykonywania zabiegów operacyjnych wątroby oraz wykorzystania systemu neuronawigacji – w chirurgii tarczycy). Pozostałą część niezbędną do zakupu aparatury szpital pozyskał z Urzędu Miasta Białegostoku w wys. 450 tys. zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum