Biała Podlaska: szpital chce zmodernizować salę operacyjną, będzie hybrydowa

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2017 08:59

Szpital w Białej Podlaskiej (Lubelskie) walczy o środki zewnętrzne m.in. na modernizację bloku operacyjnego - ma powstać sala hybrydowa - i stworzenie Centrum „Kobieta-Matka-Dziecko”.

Biała Podlaska: szpital chce zmodernizować salę operacyjną, będzie  hybrydowa
Na zdj. hybrydowa sala operacyjna. Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak przekonuje Magdalena Us, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, dzięki hybrydowej Sali operacyjnej szpital wdroży nowe zabiegi operacyjne. Możliwe będzie przeprowadzanie procedur z zakresu chirurgii naczyniowej w miażdżycy tętnic obwodowych, szyjnych i tętniakach.

Na bloku operacyjnym oprócz sali hybrydowej zmodernizowana ma zostać też sala zabiegów małoinwazyjnych - laparoskopowych i endoskopowych. To projekt, który bialski szpital realizuje z 5 innymi placówkami z województwa lubelskiego. W połowie czerwca Komitet Sterujący przy Ministerstwie Zdrowia zatwierdził go, jako projekt pozakonkursowy

Umowa na dofinansowanie zostanie podpisana najprawdopodobniej na przełomie 2017 i 2018 roku. Całość inwestycji szacowana jest na 12,7 mln zł, z tego 10,8 mln zł dołoży Unia Europejska. Obecnie, blok operacyjny szpitala tworzy pięć sal, w których rocznie wykonuje się ponad 3 tys. zabiegów.

Bialska placówka wspólnie ze szpitalem z Brześcia aplikuje także o środki transgraniczne m.in. na stworzenie Centrum „Kobieta-Matka-Dziecko”. W ramach tego programu szpital chce zakupić specjalistyczny sprzęt, zmodernizować sale intensywnego nadzoru noworodka i stworzyć centrum „Kobieta-Matka-Dziecko”. To projekt za 2,4 mln euro, z czego 90 proc. to transgraniczne dofinansowanie.

Więcej: www.dziennikwschodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum