Bełchatów: zmodernizowany trakt porodowy już działa

Autor: BEX/Rynek Zdrowia • • 05 października 2009 12:59

Zakończył się pierwszy etap remontu oddziału położniczo-ginekologicznego w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie. Prace trwały trzy miesiące, ich efektem jest całkowicie zmodernizowany trakt porodowy.

Jednostka wyposażona między innymi we własną, klimatyzowaną salę do cięć cesarskich i porodów naturalnych należy do najnowocześniejszych w regionie; jest w pełni przygotowana do obsługi nawet 2 tysięcy porodów rocznie.

Jak zapewnia zastępca ordynatora oddziału, dr Andrzej Swarbuła, podczas projektowania traktu pod uwagę wzięto przede wszystkim konieczność zapewnienia rodzącym poczucia intymności, komfort pacjentek jak i wzorowe rozplanowanie infrastruktury medycznej.

– Udało nam się osiągnąć kompromis – mówi dr Swarbuła. – Pogodziliśmy sterylność oddziału, nowoczesny sprzęt medyczny z atmosferą porodu w miłym otoczeniu, bliskim warunków domowych.

Trakt porodowy, to trzy niezależne boksy porodowe oraz sala przedporodowa z dwoma łóżkami. Wyposażony jest też w wannę z hydromasażem, z której korzystać mogą wszystkie rodzące. Całości dopełniają pokoje socjalne dla personelu, przebieralnia dla osób towarzyszących i toalety, przystosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wejścia do traktu porodowego strzeże wideodomofon, dzięki któremu personel oddziału ma pełną kontrolę nad osobami wchodzącymi; podwójne drzwi tworzą zaś śluzę, przez którą przejść można tylko w specjalnym stroju – odpowiednim dla sal o podwyższonym stopniu czystości.

– To nie koniec inwestycji – zapewnia dyrektor szpitala, Mirosław Leszczyński. – Wyremontowana jednostka będzie systematycznie doposażana. Planujemy zakup kolejnych łóżek porodowych, uzupełniamy aparaty KTG, tak by dostępne były przy każdym stanowisku, przygotowujemy wymianę pomp infuzyjnych, a już niebawem wzbogacimy się o nowej klasy aparat Vacum Extractum.

Modernizacja traktu porodowego w bełchatowskim szpitalu kosztowała 2,1 mln złotych – 400 tysięcy pochodziło ze środków własnych placówki, pozostałą część przekazał Urząd Marszałkowski w Łodzi.

W przyszłym roku planuje się przeprowadzenie drugiego etapu modernizacji oddziału położniczo-ginekologicznego – jak szacuje dyrekcja szpitala w Bełchatowie, do dokończenia remontu potrzeba jeszcze około 3 mln złotych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum