Będzie nowe uzdrowisko na mapie Polski. Status otrzyma "polska Wenecja"

Autor: oprac. JKB • Źródło: Polska Organizacja Turystyczna, Rynek Zdrowia22 listopada 2022 18:00

Panujący tu klimat i bioklimat mogą być wykorzystane w leczeniu  chorób narządów ruchu, układu krążenia czy zaburzeń neurologicznych.

Będzie nowe uzdrowisko na mapie Polski. Status otrzyma "polska Wenecja"
Niebawem kolejne polskie miasto otrzyma status uzdrowiska. Fot. hutterStock
  • Lidzbark Warmiński słynie z Term Warmińskich oraz licznych szlaków turystycznych
  • Docelowo (planowane w 2023 roku) miastu zostanie przyznany oficjalny status uzdrowiska – poinformowała Polska Organizacja Turystyczna
  • Panujący w Lidzbarku Warmińskim klimat i bioklimat mogą być wykorzystane w leczeniu klimatycznym chorób narządów ruchu, układu krążenie czy zaburzeń neurologicznych

Niebawem powstanie nowe uzdrowisko

Lidzbark Warmiński nazywany także "perłą" Warmii zachęca turystów licznymi szlakami, m.in. Szlakiem Kopernikowskim czy Szlakiem Zamków Gotyckich. Jednak co ważniejsze, od 2016 roku miasto słynie także z Term Warmińskich, czyli miejsca idealnego na wypoczynek z zespołem basenów zasilanych wodą geotermalną.

Lidzbark Warmiński to niewielka miejscowość w woj. warmińsko-mazurskim.  Uroki Lidzbarka Warmińskiego doceniał słynny astronom Mikołaj Kopernik czy poeta Ignacy Krasicki. Zwana jest także „polską Wenecją". Takie miano Lidzbark uzyskał dzięki swojemu klimatowi, który naznaczony jest wpływem klimatu kontynentalnego (gorące, bezdeszczowe lata) oraz morskiego - wiosną i jesienią występują tam zachmurzenia i dość duże opady. Przede wszystkim jednak zdecydowała o tym obecność charakterystycznych kanałów w mieście. 

Już wkrótce wspomniane miasto zostanie oficjalne wpisane na listę polskich uzdrowisk. Status ma uzyskać już w nadchodzącym 2023 roku.

- Lidzbark Warmiński stawia na turystykę uzdrowiskową. Tradycje uzdrowiskowe sięgają czasów międzywojennych, kiedy to Heilsberg był "Luftkurortem". Obecnie obszar osiedla uzdrowiskowego miasta Lidzbark Warmiński wraz z miejscowościami Medyny i Łabno oraz gminą Lidzbark Warmiński znajduje się w obszarze ochrony uzdrowiskowej, a docelowo (planowane w 2023 roku) miastu zostanie przyznany oficjalny status uzdrowiska – czytamy na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Zdrowy klimat dla pacjentów

Istotnym punktem jest fakt, że klimat i bioklimat Lidzbarka Warmińskiego rzeczywiście cechuje się właściwościami leczniczymi i profilaktycznymi. Mogą one być wykorzystane w leczeniu:

  • chorób narządów ruchu,
  • chorób układu krążenia,
  • zaburzeń neurologicznych.

Co więcej, mogą być także pomocne przy wspomaganiu leczenia zaburzeń przemiany materii. Ciekawostką jest również, że liczba godzin ze słońcem jest wyższa niż norma usłonecznienia, wynosząca dla uzdrowisk środkowej Europy 1500 godzin w roku.

- Pozytywnymi cechami są: mała liczba dni upalnych i bardzo mroźnych oraz rzadkie stany parności. Średnia roczna liczba dni z opadem wynosi około 170 i jest niższa od dopuszczonej normą, co oznacza, że badany obszar spełnia wymagane w tym zakresie kryterium. Wody lecznicze z odwiertu GT-1 cechują się podwyższonym stężeniem jonów chlorkowych, sodowych oraz jodowych – czytamy.

Miasto wybudowało także tężnię o konstrukcji „ślimaka”, czym nawiązuje do logo Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow, do której należy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze