×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Będą pieniądze na budowę szpitala w Żywcu w formule PPP

Autor: RZ, PW/Rynek Zdrowia15 grudnia 2013 17:07

InterHealth Canada, partner prywatny budowy Nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu, poinformował starostwo powiatowe w tym mieście, że gotowy jest montaż finansowy, który pozwoli na powstanie lecznicy w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Będą pieniądze na budowę szpitala w Żywcu w formule PPP
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rozpoczęcie prac budowlanych nastąpi wiosną 2014 roku, a ukończenie inwestycji jest planowane na 2015 rok.

Jak wyjaśnił wicestarosta Andrzej Kalata, kredytu inwestorowi ma udzielić konsorcjum kilku banków spółdzielczych. Umowa w tej sprawie zostanie podpisana w ciągu kilku tygodni.

Przypomnijmy, że starostwo musiało zdecydować się na budowę nowego szpitala, bo starego, przeszło stuletniego, nie warto było remontować. Koszty modernizacji przekroczyłyby wartość wybudowania od podstaw nowego obiektu. Ponieważ w samorządowej kasie nie było pieniędzy, w starostwie postanowili poszukać bogatego inwestora i wybudować nową lecznicę w oparciu o formułę partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Na inwestycję w Żywcu zdecydowała się firma InterHealth Canada, która specjalizuje się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami i inwestycjami w sektorze publicznej opieki zdrowotnej. Podobne zadania realizowała w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kuwejcie, a ostatnio na wyspach Turks i Caicos.

Umowa partnerska dotycząca budowy i zarządzania nowym szpitalem w Żywcu została zawarta przez powiat i prywatnego inwestora we wrześniu 2011 r. Padły deklarcje, przygotowywano pozwolenie na budowę, ale cały czas nie było jasne czy inwestycję uda się sfinansować. Jedną z głównych przeszkód był brak państwowych lub samorządwych gwarancji dla kredytowania budowy szpitala powstającego w formule PPP oraz brak gwarancji wieloletniego kontraktu z NFZ.

Powiat żywiecki został prekursorem w dziedzinie inwestycji w ochronie zdrowia w Polsce, realizowanych w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. Staraniom powiatu o wybudownie szpitala w tej formule uważnie przyglądały się inne samorządy.

W opublikowanym w 2012 roku protokole pokontrolnym Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Katowicach pozytywnie oceniła działania Starostwa Powiatowego w Żywcu dotyczące budowy nowego szpitala powiatowego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).
 
W wywiadzie udzielonym Rynkowi Zdrowia jeszcze na początku 2012 r., po podpisaniu przez żywieckie starostwo ze spółką InterHealth Canada umowy partnerskiej dotyczącej budowy i zarządzania nowym szpitalem w Żywcu, prezes spółki Nasser Massoud mówił, że jest optymistą co do przyszłości inwestycji. - Okazało się, że po drugiej stronie mamy chętnego do współpracy, zaangażowanego partnera publicznego - zaznaczył.

Przyznał też, że spółka gruntownie przyglądała się zasadom na na jakich funkcjonuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Brak możliwości udzielania promes gwarantujących przyznanie kontraktu powstającemu szpitalowi okazał się zasadniczą przeszkodą do pokonania przy realizacji inwestycji wg formuły PPP, która wymaga podjęcia ryzyka kredytowania przez banki.

- Zdajemy sobie sprawę, że publiczny płatnik może w każdej chwili anulować kontrakt lub nie przedłużyć go na kolejny rok. Ale wiemy również, że szpital w Żywcu jest jedyną taką placówką w regionie - tłumaczył prezes InterHealth Canada.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze