Augustów: są pieniądze na rozbudowę sanatorium

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2009 09:14

Dzięki 30 mln zł z Programu dla Polski Wschodniej w sanatorium w Augustowie powstanie centrum targowo-konferencyjne Dom Zdrojowy.

Władze liczą, że okaże się ono magnesem przyciągającym turystów, którzy na razie odwiedzają Augustów tylko latem. Tymczasem od 1993 r. miasto ma status uzdrowiska.

– Szukamy pomysłu, jak ich tu zatrzymać – mówi Gazecie Stanisław Huszcza z Białostockiego Przedsiębiorstwa Usług Socjalnych Budownictwa, właściciela sanatorium.

Dlatego BPUSB chce poszerzyć formułę sanatorium budując centrum konferencyjne na pięćset miejsc. Poza salą kongresową obiekt miałby duży hol wystawienniczy i sale szkoleniowe, a także zaplecze rekreacyjne. Kilka dni temu ministerstwo rozwoju regionalnego zadecydowało o wpisaniu projektu na listę projektów kluczowych Programu dla Polski Wschodniej.

– Wartość inwestycji szacujemy na 65 milionów złotych. Połowa pochodziłaby z projektu, około 3 procent z środków sanatorium, reszta z budżetu państwa, z rezerwy na wkłady własne spółek skarbu państwa – informuje Stanisław Huszcza. – Częścią inwestycji będzie park zdrojowy z małą architekturą, spajający poszczególne obiekty kompleksu.

Właściciel wyjawia, że centrum to zaledwie pierwszy etap rozbudowy sanatorium. Kolejne to rozbudowa zakładu przyrodoleczniczego. Przedsiębiorstwo już zaczęło szukać źródeł finansowania. Uzdrowisko planuje również zwiększenie liczby łóżek. Obecnie w sanatorium jest ich 200. Docelowo ma być 500.

Rozbudowa augustowskiego sanatorium, to „odszkodowanie” dla miasta, za zmianę przebiegu jego obwodnicy. Forsowany od lat, mimo zastrzeżeń naukowców i Komisji Europejskiej, przebieg trzeba było unieważnić. Okazał się niezgodny z prawem. Rząd wytyczył już nową obwodnicę, inwestycja ma być gotowa w 2013 roku.

Pomysł rozbudowy sanatorium opracował wieloletni burmistrz Augustowa, obecnie poseł PO, Leszek Cieślik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum