Puls Biznesu/Rynek Zdrowia | 29-06-2017 11:42

Allenort chce stworzyć sieć prywatnych placówek psychiatrycznych

Grzegorz Goryszewski, właściciel i prezes funduszu Allenort Capital Fund, znany jako twórca sieci placówek kardiologicznych, zapowiada powielenie tego modelu w psychiatrii. Pierwszym krokiem ma być przejęcie warszawskiej przychodni Psychomedica - transakcja została sfinalizowana we wtorek (27 czerwca).

Na zdj. Grzegorz J. Goryszewski, prezes funduszu Allenort Capital Fund

Choć publiczna psychiatria od lat jest niedofinansowana i pole do popisu dla placówek prywatnych jest spore, to rynek kompleksowej niekomercyjnej opieki psychiatrycznej praktycznie nie istnieje - ze względu na wysokie koszty leczenia, które jest często długotrwałe - pisze Puls Biznesu.

Chce to jednak zmienić Grzegorz Goryszewski. Psychomedica ma być pierwszą placówką w ramach ogólnopolskiej sieci ambulatoriów psychiatrycznych.

Allenort kończy ponadto prace wykończeniowe w 40-osobowym szpitalu psychiatrycznym na warszawskim Tarchominie. Placówka powinna otworzyć drzwi dla pacjentów w październiku br. i ma się skupić na leczeniu stanów ostrych w trakcie dwutygodniowych pobytów. Goryszewski zaznacza, że będzie to pierwszy w pełni prywatny szpital psychiatryczny w Polsce - bez kontraktu z NFZ (choć szef Allenortu go nie wyklucza).

Szacowany koszt pobytu za dobę ma wynosić ok. 500 zł.

"Perłą w koronie" psychiatrycznego projektu funduszu ma być centrum naukowo-badawcze w Ciechocinku. Zespół 20 profesorów i lekarzy psychiatrów finalizuje prace nad projektami interdyscyplinarnego leczenia głowy - począwszy od naczyniowców, poprzez psychiatrów, neurologów i neurochirurgów, aż po psychologów.

Budowa centrum ma pochłonąć 60-80 mln zł.

Więcej: www.pb.pl