81 mln zł na rozbudowę szpitala św. Wincentego a`Paulo w Gdyni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2017 15:26

Nowy blok operacyjny, oddział intensywnej terapii, specjalistyczne poradnie mają działać za trzy lata w Szpitalu św. Wincentego a' Paulo w Gdyni. Dzięki rozbudowie poprawić ma się jakość i dostępność do nowoczesnej diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych.

81 mln zł na rozbudowę szpitala św. Wincentego a`Paulo w Gdyni
Fot. archiwum

Koszt modernizacji i rozbudowy szacowany jest na ponad 81 mln zł, z czego ponad 55 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. 25 mln zł na inwestycje pochodzi z budżetu samorządu województwa a ponad 340 tys. zł stanowi wkład własny spółki "Szpitale Pomorskie", która zarządza placówką. Koniec realizacji projektu planowany jest na grudzień 2020 r.

W czwartek (3 sierpnia) w Gdyni wicemarszałkowie województwa pomorskiego, Wiesław Byczkowski i Paweł Orłowski oraz przedstawiciele zarządu Szpitale Pomorskie sp. z o.o., Jolanta Sobierańska-Grenda i Dariusz Nałęcz podpisali umowę w sprawie dofinansowania projektu.

Wiceprezes spółki Szpitale Pomorskie Dariusz Nałęcz powiedział podczas uroczystości, że do końca 2020 r. w szpitalu św. Wincentego a' Paulo powstanie nowoczesny blok operacyjny z czterema salami do obsługi oddziałów: chirurgii urazowo - ortopedycznej, urologii, kardiologii, chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej oraz chirurgii onkologicznej. Powstanie też nowoczesny oddział anestezjologii i intensywnej terapii.

Ma być zrealizowany również drugi etap inwestycji związanej z utworzeniem poradni specjalistycznych, m.in. ortopedii i traumatologii narządów ruchu, kardiologicznej, leczenia chorób naczyń, neurologii, urologii i diabetologii. Planowany jest także zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla oddziałów szpitalnych i szkolenia kadry medycznej.

- Zdrowie mieszkańców Pomorza jest dla nas priorytetem i dlatego w najbliższych latach samorząd województwa pomorskiego inwestuje w rozbudowę infrastruktury szpitali, ich informatyzację czy zakup nowoczesnego sprzętu - powiedział Byczkowski.

Wyjaśnił, że wszystkie inwestycje przeprowadzane w pomorskich placówkach medycznych, mają poprawić nie tylko warunki pracy lekarzy, pielęgniarek i całego personelu medycznego, ale przede wszystkim korzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo zdrowotne i komfort pacjentów oraz ich rodzin podczas hospitalizacji.

Zarząd województwa pomorskiego na poprawę jakości i dostępności kompleksowego, wysokospecjalistycznego leczenia chorób cywilizacyjnych w najbliższych latach planuje wydać ponad 400 mln zł, z czego 257 mln zł pochodzi z funduszy unijnych a ponad 92 mln zł z budżetu samorządu województwa. W szpitalach w Gdańsku, Gdyni, Wejherowie, Starogardzie Gdańskim, Malborku, Lęborku, Chojnicach, Bytowie, Nowym Dworze Gdańskim i Kościerzynie mają powstać m.in. nowocześnie wyposażone poradnie i bloki operacyjne, w których będą leczone choroby cywilizacyjne - m.in. nowotwory, cukrzyca i choroby serca. cywilizacyjnych

Szpitale Pomorskie sp. z o.o. zarządzają czterema szpitalami, których właścicielem jest samorząd województwa pomorskiego: Szpitalem Morskim im. PCK i Szpitalem św. Wincentego a Paulo w Gdyni, Szpitalem Specjalistycznym w Wejherowie oraz Szpitalem Zakaźnym w Gdańsku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum