7,5 mln zł na modernizację ginekologii i neonatologii w katowickim UCK

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2020 10:14

Oddziały ginekologii i położnictwa oraz neonatologii zostały w środę, 8 stycznia 2020 r. otwarte po remoncie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK) im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wartość inwestycji to blisko 7,5 mln zł.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- To dla nas niezwykle ważne wydarzenie. Możemy już pochwalić się w pełni wyposażonym, zmodernizowanym oddziałem ginekologiczno-położniczym, ginekologicznym blokiem operacyjnym wraz z zespołem porodowym oraz oddziałem neonatologicznym. Cieszymy się, że przebywające u nas pacjentki oraz mali pacjenci będą mogli być leczeni w najlepszych warunkach - powiedział ordynator oddziału ginekologii i położnictwa UCK prof. Andrzej Witek.

Zakres trwających pół roku prac obejmował m.in.: przebudowę i modernizację pomieszczeń zlokalizowanych na czwartym piętrze budynku głównego wraz z przebudową instalacji wewnętrznych. Na oddziale neonatologii wydzielono pokoje dla noworodków obserwowanych, wcześniaków oraz intensywnej opieki noworodka, pomieszczenia dla noworodków wymagających opieki pośredniej i ciągłej oraz pomieszczenia dla noworodków izolowanych.

Z kolei na odcinku położniczym oddziału ginekologii i położnictwa przygotowano 9 dwuosobowych pokoi z łazienkami dla matek z noworodkami, a na odcinku patologii ciąży tego oddziału - 6 pokoi dwuosobowych z łazienkami i jeden pokój jednoosobowy. Na oddziały trafił również nowoczesny sprzęt medyczny o wartości 1,2 mln zł. To m. in. stanowisko do opieki ciągłej dla noworodków po sztucznej wentylacji, respiratory, inkubatory, lampy do fototerapii, kardiomonitory czy KTG do ciąży bliźniaczej.

Modernizacja oddziału ginekologii i położnictwa oraz neonatologii to ostatni etap projektu inwestycyjnego w UCK, którego całkowity koszt wynosi 29,9 mln zł. 85 proc. środków pochodziło z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, 15 proc. przekazało Ministerstwo Zdrowia. W lipcu ubiegłego roku oddano do użytku oddział ginekologii, a w październiku - oddział okulistyki dziecięcej wraz z blokiem operacyjnym.

Anna Gumułka (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum