6 milionów złotych kosztowała najnowocześniejsza stacja dializ w Europie

Autor: BEX/Rynek Zdrowia • • 07 października 2008 10:39

W Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM) prowadzona jest już oficjalnie dializoterapia na najwyższym poziomie. Usługa jest kontraktowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc choć ośrodek nie jest publicznym, to dializa jest bezpłatna.

Firma Fresenius Medical Care Polska (FMCP) wygrała konkurs na dzierżawę stacji, która do tej pory funkcjonowała jako część miejskiego Ośrodka POSUM. Remont dawnej stacji o powierzchni 800 m kw. trwał tylko sześć tygodni. Teraz jest tu 12 najnowocześniejszych aparatów do przeprowadzania zabiegów hemodiafiltracji ONLINE, dzięki którym dializowanych jest 40 chorych. Większość pacjentów to chorzy z Poznania, którzy leczą się tu od kilku lat.

– Stacja, z wyjątkiem niedziel, pracuje przez 12 godzin dziennie. Jeśli zgodnie z ogólnymi tendencjami liczba chorych w okresie schyłkowej niewydolności nerek ulegnie wzrostowi – wydłużymy godziny pracy. Centrum może leczyć nawet 120 chorych – ocenia prof. Irena Pietrzak, dyrektor Centrum Dializ. – Dzięki nowoczesnemu sprzętowi i fachowej opiece chorzy zauważają znaczną poprawę jakości leczenia. Mają oni do dyspozycji dwie sale dializ i nowoczesne zaplecze, a dla chorych z wirusem zapalenia wątroby wydzieliliśmy salę z osobnym zapleczem i personelem.

Poza leczeniem metodą hemodiafiltracji ONLINE prowadzi się w Stacji leczenie za pomocą dializy otrzewnowej. W Stacji jest też 5-łóżkowy oddział szpitalny dla pięciu chorych. Jest, ale nie działa, bo na tę usługę FMCP nie ma kontraktu z NFZ. W Ośrodku funkcjonuje także Poradnia Nefrologiczna, która obejmuje opieką specjalistyczną (nefrolog) około 3000 chorych.

Stacje Dializ Freseniusa od dawna zgłaszają do przeszczepu wszystkich chorych, których wyniki medyczne kwalifikują do tej metody leczenia i którzy wyrażają na to zgodę. Firma na bieżąco współpracuje z ośrodkami transplantologicznymi w całym kraju. Transplantolodzy podkreślają jednak, że niezbędna jest zmiana świadomości Polaków na temat przekazywania organów dla osób czekających na przeszczep. Z danych Centralnego Rejestru Sprzeciwu wynika bowiem, że już ponad 25 tys. osób nie zgadza się, aby po śmierci ich narządy były wykorzystane do przeszczepów. Każdego roku liczba osób z chorobami nerek rośnie o 7-10 procent, tylko w Wielkopolsce na schyłkową niewydolność nerek leczy się ponad 1200 osób w 20 ośrodkach dializ.

Fresenius Medical Care Polska ma obecnie 34 stacje dializ w całej Polsce, które obejmują opieką ponad 2150 pacjentów (prawie 2,3 tys. w Europie, Azji i obu Amerykach, w których obsługuje ponad 177 tys. pacjentów).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum