40 mln na przebudowę szpitala dziecięcego. "To epokowa inwestycja"

Autor: DK/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2021 07:30

Po przebudowie obiektu Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie przy ul. Strzeleckiej 2 powstało Małopolskie Centrum Pediatrii i Kompleksowego Leczenia Dzieci z FASD. Wartość inwestycji to ponad 40 mln zł.

40 mln na przebudowę szpitala dziecięcego. "To epokowa inwestycja"
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie Fot. profil WSSD w Krakowie na Facebook
  • Dyr. Stanisław Stępniewski: - Najbardziej brakowało szpitalowi części zabiegowej i intensywnej terapii z anestezjologiem dostępnym całą dobę
  • Dyrektor WSSD w Krakowie: - Pacjentom wymagającym rehabilitacji po leczeniu w Krakowie, oferujemy pobyt w naszej drugiej jednostce

Na inwestycję, która kosztowała łącznie ponad 40 mln zł, złożyło się: dofinansowanie z Unii Europejskiej - ok. 28 mln zł, dofinansowanie z budżetu państwa - blisko 2 mln zł oraz z budżetu Województwa Małopolskiego - niemal 3,5 mln zł, a także środki własne szpitala - 7,4 mln zł.

- Po trzech latach szeroko zakrojonych prac możemy dziś zobaczyć, jak wiele udało się osiągnąć, jak bardzo zyskał Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie - mówi marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Zabytkowy, 145-letni budynek w centrum Krakowa został gruntownie zmodernizowany oraz zyskał dodatkową kondygnację. Powstały nowe oddziały, między innymi anestezjologii i intensywnej terapii, a także chirurgii dziecięcej oraz blok operacyjny za prawie 1 mln zł.

Opieka kompleksowa

Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu medycznemu, w krakowskim szpitalu będzie można przeprowadzać operacje z zakresu nie tylko chirurgii ogólniej, ale też ortopedii czy laryngologii.

- Tego czego najbardziej brakowało szpitalowi, to część zabiegowa i intensywna terapia z anestezjologiem dostępnym całą dobę. Sama sala operacyjna jest wyposażona w sprzęt na bardzo wysokim poziomie. Jest to dopełnienie kompleksowej opieki nad dzieckiem, która jest od dawna realizowana poprzez pozostałe oddziały szpitalne, POZ oraz przychodnie specjalistyczne. Ponadto pacjentom wymagającym rehabilitacji po leczeniu w Krakowie, oferujemy pobyt w naszej drugiej jednostce - Małopolskim Centrum Rehabilitacji w Radziszowie - informuje Stanisław Stępniewski, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

Jak dodaje, to inwestycja epokowa. Pierwsza taka od ponad 140 lat, która w tak dużym stopniu poszerza działalność szpitala, oczywiście z myślą przede wszystkim o pacjencie.

Hospitalizowani pacjenci mają teraz do dyspozycji pokoje w większości jedno i dwuosobowe z wygodnymi łóżkami oraz fotelami dla rodziców, każdy z własną toaletą i prysznicem. W ramach inwestycji odnowione zostały także dyżurki lekarzy i pielęgniarek.

Na zdrowotnej mapie Małopolski znalazł się również - jedyny w skali kraju - ośrodek zajmujący się kompleksową diagnostyką i leczeniem dzieci z FASD (poalkoholowe spektrum zaburzeń rozwojowych), który stanowi integralną część szpitala św. Ludwika.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum