×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

33 szpitale dostaną od MZ pieniądze na remonty i sprzęt. W puli ponad pół miliarda złotych

Autor: oprac. KM • Źródło: Ministerstwo Zdrowia23 lutego 2023 11:37

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zakończenie konkursu, w którym do rozdysponowania było ponad pół miliarda złotych. Pieniądze trafią do 33 szpitali w kraju. Zostaną przeznaczone na przeprowadzenie prac budowlanych, remontów i zakup nowego sprzętu.

33 szpitale dostaną od MZ pieniądze na remonty i sprzęt. W puli ponad pół miliarda złotych
Minister zdrowia Adam Niedzielski, fot. PAP/Michał Meissner
  • Zakończył się konkurs, w którym Ministerstwo Zdrowia miało do rozdysponowania ponad pół miliarda złotych
  • Do konkursu wpłynęły 72 wnioski, jednak pieniądze dostaną 33 szpitale na terenie kraju
  • Fundusze zostaną przeznaczone na przeprowadzenie prac budowlanych, remontów i zakup nowego sprzętu

33 szpitale dostaną pieniądze z konkursu Ministerstwa Zdrowia

72 wnioski na ponad 1,1 mld zł wpłynęły w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Zdrowia - teraz został on zakończony, a pieniądze, które były do zdobycia - ponad 520 mln złotych - zostaną rozdysponowane między 33 wybrane przez resort szpitale. 30 projektów resort sfinansuje w całości, a 3 - w części.

Konkurs przeznaczony był dla szpitali ponadregionalnych, oddziałów onkologicznych i pracowni diagnostycznych. Odbywał się w ramach działania "Wspieranie naprawy i odporności systemu ochrony zdrowia" REACT-EU.

- Naszym celem jest systematyczna poprawa infrastruktury szpitalnej i doposażenie w najnowocześniejszy sprzęt. Już dziś nasze szpitale nie mają się czego powstydzić w zestawieniu z placówkami tzw. starych państw Unii Europejskiej. Jednak naszym celem jest stworzenie jednego z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia w Europie, stąd systematycznie pojawiają się i będą się pojawiać kolejne konkursy i kolejne dofinansowania – poinformował, cytowany w komunikacie resortu, minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

Przebudowy, rezonans i systemy mikroskopowe - a to nie wszystko

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, w ramach pieniędzy z konkursu zostaną pokryte koszty przebudowy budynków, remonty i modernizacje, a także zakup nowoczesnego sprzętu pokroju: kamer gamma, rezonansów magnetycznych, zestawów chirurgii robotowej, neuronawigacji, USG z głowicą śródoperacyjną, RTG cyfrowych, systemów mikroskopowych dla diagnostyki onkohematologicznej czy mammografów.

- Stawiamy na poprawę jakości opieki szpitalnej i zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów.  Zwiększamy dostęp do diagnostyki, ale również pomagamy szpitalom zadbać choćby o poprawę efektywności energetycznej budynków. W ramach prowadzonych konkursów staramy się wesprzeć szpitale na każdym możliwym polu – skomentował wiceminister zdrowia odpowiedzialny za inwestycje Marcin Martyniak.

20 mln zł wsparcia z konkursu dostaną m.in.: Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki Sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim, czy Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Poznański szpital za pieniądze z grantu będzie mógł doposażyć w sprzęt oddziały: kardiologiczny, rehabilitacji kardiologicznej, anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej i transplantologii, kliniczny chirurgii ogólnej, endokrynologicznej i gastroenterologicznej oraz bloki operacyjne, a także pracownię endoskopii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze