×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

30 stycznia rusza Poradnia Prehabilitacyjna w ZCO. To pierwsza taka placówka w województwie

Autor: oprac. KK • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia27 stycznia 2023 19:00

W Zachodniopomorskim Centrum Onkologii zostanie otwarta Poradnia Prehabilitacyjna dla pacjentów onkologicznych. To pierwsza taka poradnia na Pomorzu Zachodnim.

30 stycznia rusza Poradnia Prehabilitacyjna w ZCO. To pierwsza taka placówka w województwie
Niebawem rusza Poradnia Prehabilitacyjna na Pomorzu Zachodnim. Fot. Shutterstock
 • Poradnia Prehabilitacyjna powstanie w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii
 • Prehabilitacja polega na kompleksowym przygotowaniu pacjenta do leczenia onkologicznego
 • - Dzięki kompleksowej prehabilitacji możemy zwiększyć szanse pacjenta na szybszy powrót do zdrowia, zminimalizować ryzyko powikłań i poprawić tolerancję leczenia - podkreślił Adrian Sikorski, dyrektor ZCO

30 stycznia rusza Poradnia Prehabilitacyjna w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii

Prehabilitacja to kompleksowe, wielokierunkowe przygotowanie pacjenta do leczenia onkologicznego. Jej celem jest doprowadzenie pacjenta do jak najlepszego stanu zdrowia przed planowaną, najczęściej długotrwałą i złożoną terapią onkologiczną.

- Dzięki kompleksowej prehabilitacji możemy zwiększyć szanse pacjenta na szybszy powrót do zdrowia, zminimalizować ryzyko powikłań i poprawić tolerancję leczenia - mówi Adrian Sikorski, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie - W im lepszej kondycji będzie organizm pacjenta przed rozpoczęciem terapii, tym lepiej dla powodzenia procesu leczenia.

Prehabilitacja pacjentów onkologicznych opiera się o cztery filary:

 • wdrożenie aktywności fizycznej,
 • eliminację nałogów,
 • właściwe żywienie,
 • wsparcie psychologiczne.

To właśnie w tych czterech obszarach pracować będą specjaliści ZCO w Poradni Prehabilitacyjnej z pacjentami, którzy rozpoczynają leczenie. Cały proces przygotowania do leczenia będzie przebiegał pod okiem specjalisty onkologa. W skład zespołu prehabilitacyjnego wchodzą też: dietetyk kliniczny, psycholog i fizjoterapeuta.

Pacjent, który zostanie skierowany do Poradni Prehabilitacyjnej może spodziewać się m.in.:

 • programu ćwiczeń prehabilitacyjnych dobieranych indywidualne dla pacjenta z uwzględnieniem rozpoznania, aktualnego stanu fizycznego oraz ograniczeń wynikających z chorób współistniejących,
 • konsultacji dietetycznej opartej o szczegółowy wywiad zdrowotno-żywieniowy wraz z zaleceniami żywieniowymi dopasowanymi do potrzeb konkretnych terapii onkologicznych (np. przed i po operacji w obrębie jamy brzusznej),
 • wsparcia w zakresie eliminacji nałogów, zwłaszcza palenia tytoniu,
 • konsultacji z psychoonkologiem mającej na celu wzmocnienie odporności psychicznej pacjenta na początku długiej drogi, którą będzie musiał przebyć podczas terapii nowotworowej.

Pacjenci do Poradni Prehabilitacyjnej będą kierowani przez lekarzy ZCO lub koordynatora leczenia. Wizyty ustalane będą osobiście lub telefonicznie w Punkcie Informacyjnym Przychodni Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. Działalność poradni rusza 30 stycznia br.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze