297 mln zł na budowę Uniwersyteckiego Centrum Zabiegowego dla Dzieci w Szczecinie

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia03 października 2022 18:30

Blisko 300 mln zł z Funduszu Medycznego otrzymał Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. Za tę kwotę zostanie wybudowane Uniwersyteckie Centrum Zabiegowe dla Dzieci przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1.

297 mln zł na budowę Uniwersyteckiego Centrum Zabiegowego dla Dzieci w Szczecinie
Wiceminister Piotr Bromber na inauguracji roku akademickiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Fot. ZUW/Twitter
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie otrzymał prawie 300 mln zł z Funduszu Medycznego
  • Dotacja pozwoli na wybudowane Uniwersyteckiego Centrum Zabiegowego dla Dzieci przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1
  • Pod względem stosowanych technik leczenia nowo powstające Centrum będzie mogło równać się z najnowocześniejszymi ośrodkami w kraju — zapewnia prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski

3 mld zł i 14 inicjatyw w skali kraju

- Dzięki utworzeniu Funduszu Medycznego z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy - 3 miliardy w skali całego kraju, 14 projektów, inwestycje infrastrukturalne, innowacyjne terapie — wszystko po to, by budować bezpieczeństwo zdrowotne dzieci, by rozwijać pediatrię w Polsce. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia kraju, ale również z punktu widzenia województwa zachodniopomorskiego — podkreślił wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

- Ta kwota mówi sama za siebie, to jest absolutnie historyczna chwila: 297 milionów zł dla Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, a dokładnie dla 1 Szpitala Klinicznego. To jest drugie największe dofinansowanie w historii uniwersytetu i placówek medycznych podlegających pod uniwersytet poza programem wieloletnim — mówił wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Przedsięwzięcie na miarę XXI wieku

- Tak się pisze historię szczecińskiej pediatrii, naszego szpitala, Pomorza Zachodniego, ale też pediatrii w historii kraju — mówił Czesław Hoc, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. - W aspekcie dzieci, profilaktyki chorób i leczenia, nowoczesnej, innowacyjnej terapii, to jest przedsięwzięcie na miarę XXI wieku. Z drugiej strony mówimy zawsze, że dziecko to nie koszt — to inwestycja i rzeczywiście naszym świętym obowiązkiem wobec dzieci jest to, żebyśmy dali im szczęście, a szczęściem dla nich i ich rodziców będzie Centrum Pediatrii, gdzie w razie choroby będzie możliwość nowoczesnej i innowacyjnej terapii — dodał. 

Wiodący ośrodek leczniczo-naukowo-badawczy

- Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 za chwilę stanie się wiodącym i absolutnie rozpoznawalnym ośrodkiem leczniczo-naukowo-badawczym w tej części Europy — nie mówię nawet, że w tej części kraju — zaakcentował profesor Bogusław Machaliński, rektor PUM.

Odnosząc się do ośrodka, który powstaje w Szczecinie prof. dr hab. n. med. Jarosław Peregud-Pogorzelski, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, zauważył: - Nie zdajemy sobie sprawy, że będzie to ultranowoczesny ośrodek chirurgii zabiegowej — interdyscyplinarny, który będzie pełnił nie tylko funkcję ośrodka regionalnego, ale ponadregionalnego, a w niektórych zakresach, jak replantacja kończyn — ośrodka w skali kraju. Będzie to ośrodek, który pod względem technik, które będą dostosowane i wyposażenia będzie mógł równać się z najnowocześniejszymi ośrodkami w kraju — dodał profesor.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum