240 mln zł z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych dla szpitala w Toruniu

Autor: BM/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2016 13:00

W czwartek (17 listopada) w Warszawie dojdzie do podpisania umowy kredytowej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, dotyczącej rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Chodzi o blisko 240 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych w ramach tzw. planu Junckera.

240 mln zł z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych dla szpitala w Toruniu

Podpisywana w czwartek umowa jest pierwszą, w której EBI uruchamia środki z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (w ramach tzw. planu Junckera, czyli planu inwestycyjnego dla Europy) dla sektora publicznego w Polsce. Opiewa na 238,5 mln złotych. Na pozostałą część montażu finansowego wartej pół miliarda złotych inwestycji złożą się oprócz tego pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środki własne placówki i samorządu województwa. Po jej zakończeniu w całym kompleksie będzie prawie tysiąc miejsc hospitalizacyjnych, w tym blisko dwieście psychiatrycznych i czterdzieści w segmencie zakaźnym.

- Bezpieczeństwo zdrowotne, czerpanie ze zdobyczy nowoczesnej medycyny jest kosztowne, ale są to właściwie wydane pieniądze. Korzystają pacjenci, a personel pracuje w godnych warunkach - podkreśla marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

W pierwszym etapie wartego w sumie ponad 400 milionów złotych finansowego pakietu, przeprowadzono inwestycje w wojewódzkich szpitalach w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Świeciu. Największymi beneficjentami były Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy i bydgoskie Regionalne Centrum Onkologii.

W etapie drugim etapie, wartym ponad 340 milionów złotych, zakłada się przedsięwzięcia rozwojowe i modernizacyjne w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku oraz Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, Centrum Onkologii, Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii, Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu i Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy.

Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, placówki bardzo ważnej w regionalnym systemie lecznictwa, to etap trzeci. Inwestycja jest niezbędna ze względu na niedostatek powierzchni i konieczność funkcjonalnego połączenia oddziałów psychiatrycznych i oddziału zakaźnego z głównym zapleczem diagnostycznym. W skład struktury lecznicy wchodzą bowiem także szpitale psychiatryczny i obserwacyjno-zakaźny.

Uwzględniająca europejskie standardy dla tego typu placówek rozbudowa i modernizacja obejmuje dobudowanie nowych skrzydeł do istniejącego gmachu głównego, który zostanie poddany gruntowanej modernizacji, a także wzniesienie pawilonów dla szpitala zakaźnego i sześciu oddziałów psychiatrycznych, pawilonu administracyjnego, który pomieści także aptekę, oraz trzykondygnacyjnego parkingu.

Gmach główny lecznicy pomieści między innymi oddział ratunkowy z własnymi salami operacyjnymi i nowoczesnym zapleczem diagnostycznym, sąsiadujący z Oddziałem Kardiologii Inwazyjnej, a także główny blok operacyjny szpitala, cztery oddziały łóżkowe (w tym 318 nowych łóżek na oddziałach zabiegowych) i umiejscowione na dachu lądowisko dla helikopterów.

- Nasza współpraca z EBI dotyczy wszystkich etapów marszałkowskiego programu modernizacji najważniejszych placówek medycznych regionu - wyjaśnia Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum